Wtorek, 19 Marzec 2019-Józefa i Bogdana
TwojRynek

Strona startowa

Mały ogród
TwojRynek.pl 03/2018Izabela Bohdanow fot. sxc Komentarze0 komentarzy
Aranżacja małego ogrodu często wydaje się trudniejsza niż zaprojektowanie większej przestrzeni. Na niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić wjazd do garażu, dojście do śmietnika, miejsce na leżakowanie czy przyjęcie. Tutaj sprawdzi się zasada – im mniej, tym lepiej. 
 
 
 
 
 
Przy urządzaniu małego ogrodu trzeba pamiętać o ograniczeniu liczby roślin, dekoracji i kolorów w aranżacji. Zbyt duże ich nagromadzenie sprawi, że mały ogród wyda się jeszcze mniejszy. Ważnym elementem jest także ogrodzenie: lepiej osłonić się luźnymi krzewami i wysokimi bylinami lub pnączami wspinającymi się po podporach niż litą ścianą. Należy zachować umiar i postawić na staranne wykończenie. Na małej powierzchni ważne są elementy architektoniczne i detale. Oryginalna nawierzchnia, siedzisko, rzeźba czy skalniak w małym ogrodzie skupiają uwagę i stają się często najważniejszym punktem aranżacji. Muszą być więc starannie, odpowiednio dobrane, a materiały, z których są wykonane, powinny pasować do elewacji domu i innych elementów wyposażenia działki. Zbyt duże nagromadzenie architektury, roślin i kolorów w małym ogrodzie zagraca przestrzeń.

 

Komunikacja w małym ogrodzie

 
W małym ogrodzie trzeba niestety zrezygnować z fragmentu terenu pokrytego roślinami na rzecz nawierzchni. Aby wszystkim domownikom żyło się wygodniej, warto te najczęściej użytkowane miejsca utwardzić. Przede wszystkim musimy urządzić wygodne przejście od furtki do domu. Powinno być tam tyle miejsca, aby mogły tam swobodnie stanąć przynajmniej dwie osoby. Przy wjeździe do garażu warto zostawić miejsce na drugi samochód, aby nie sprawiać gościom kłopotu. Nie trzeba przy tym brukować całej nawierzchni − można zbudować nawierzchnię ekologiczną, z roślinami porastającymi przestrzenie między jej elementami. Warto też ułatwić sobie drogę do śmietnika czy składzika na drewno. W tym celu można ułożyć na trawniku przejście z płyt kamiennych czy betonowych, tak aby było bardziej subtelnie.
 

Miejsce wypoczynku

 
Na mniejszej powierzchni trudno jest wygospodarować zaciszne miejsce na placyk wypoczynkowy. Nie możemy pozwolić sobie na altanę ani na miejsce bardziej oddalone od domu. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest taras przy domu, wraz z jego najbliższym otoczeniem. Na tarasie często jemy posiłki latem, wypoczywamy i urządzamy letnie przyjęcia. Warto zaaranżować jego otoczenie tak, by taras był zaciszny i przytulny. Można rozmieścić różnego rodzaju przesłony, wykorzystując w tym celu trejaże, pergole, ściany roślinności czy parawany, albo postawić na rzeźby, projektując otoczenie tarasu. Niezastąpione są kamienne murki, które porządkują otoczenie i sprawiają, że kompozycja ogrodu jest dynamiczna. Rośliny posadzone na murkach są dobrze wyeksponowane. A jakie rośliny posadzić? Do małego ogrodu najlepiej wybierać rośliny o dekoracyjnych liściach, które są atrakcyjne przez cały sezon. Nie powinno zabraknąć gatunków zimozielonych. O ile w dużym ogrodzie tolerowany jest pewien nieład związany z przemijaniem roślin, o tyle kompozycja roślin w małym ogrodzie powinna być nienaganna przez cały rok. Podczas aranżacji małego ogrodu należy zwracać uwagę na pokrój roślin, kształt, wielkość liści oraz ich zabarwienie.
 

Widok z okna

 
Właściciele niewielkich ogrodów zazwyczaj borykają się z tym, że z każdego okna widać granice terenu albo okna sąsiada. Planując ogród, warto więc starannie zaaranżować fragmenty najczęściej oglądane z okien. W miejscach dobrze widocznych z salonu lub sypialni posadźmy takie rośliny, które zmieniają się wraz z porami roku. Najlepsze będą wszelkie drzewa i krzewy liściaste, zwłaszcza owocujące. Jeżeli widok za oknem jest nieatrakcyjny i nie możemy go zmienić – musimy tak zaaranżować przestrzeń, by go zasłonić. Najszybszym rozwiązaniem będą parawany z pergoli, trejaży, kratek, obsadzone pnączami, które w krótkim czasie pokryją podpory i zasłonią brzydki widok zielenią. Mogą to być konstrukcje wolno stojące albo wbudowane w ogrodzenie.
 

Rośliny na balkonie

 
Część roślin balkonowych powinna stanowić szkielet dla kompozycji, pozostałe natomiast tak zwane wypełnienie, które będzie można cały rok modyfikować. Szkielet to całoroczne rośliny w pojemnikach – zimujące, zazwyczaj krzewy iglaste, ale też liściaste, pnącza lub małe drzewka. Z iglastych najbardziej nadają się karłowe odmiany jałowców, świerków, tui (żywotników) i sosen. Wśród krzewów liściastych godne zainteresowania są niskie odmiany berberysów i tawuł, róże – szczepione na pniu i miniaturowe, bukszpany, ostrokrzewy, krzewuszki, trzmieliny, pięciorniki czy irgi. Pnącza na balkonie powinny mieć słabszą siłę wzrostu – nie będziemy musieli ich tak często przycinać. Wypełniać szkielet można wszystkimi roślinami jednorocznymi, sezonowymi oraz bylinami i kwiatami cebulowymi. Trzeba je wymienić każdego roku, co niesie za sobą motywację do zmiany aranżacji. Do tego celu najczęściej wybierane są takie rośliny, jak: pelargonie, petunie, aksamitki, żeniszki, szałwie, rośliny cebulowe kwitnące wiosną, begonie, fuksje, lantany, plektrantusy, scewole, koleusy, jak też różne zioła.
 

Wybieramy pojemniki

 
Dobór odpowiednich pojemników do kwiatów balkonowych musi być dobrze przemyślany. Dla wielu osób wygląd pojemników ma znaczenie, gdyż pełnią one funkcję estetyczną i muszą współgrać z posadzonymi roślinami. Przy wyborze należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, jakie gatunki chcemy mieć na balkonie. Donice i skrzynki nadają się do roślin jednorocznych lub sezonowych, a pojemniki innego typu, na przykład kosze bambusowe, rattanowe czy bambusowe, do roślin wieloletnich, pozostających zimową porą na zewnątrz. Jednoroczne nie muszą być odporne na mróz, gdyż stawiamy je na dworze wiosną, a usuwamy jesienią. Donice i skrzynie mają być natomiast odporne na niskie temperatury.
Jeśli nasz wybór padnie na donice ceramiczne lub terakotowe, to musimy mieć na uwadze, że są ciężkie, co utrudni ich transport do wnętrza domu. Dlatego zazwyczaj są przeznaczone dla roślin pozostających na balkonie przez cały rok. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Plusem jest to, że nie takie donice nie przewrócą się nawet na dużym wietrze. Na ich powierzchni mogą jednak pojawić się białe wykwity albo mech, co stanowi oczywiście ich wadę. Z tego powodu wybiera się często donice o lakierowanej powłoce. Alternatywnym rozwiązaniem dla tego typu pojemników są te wykonane z tworzyw sztucznych. Stanowią one imitację modeli ceramicznych, a ich waga jest znacznie mniejsza. To dobre rozwiązanie dla roślin wieloletnich, które nie są tak odporne na mrozy i trzeba je przenosić w cieplejsze miejsca. Można także zdecydować się na pojemniki drewniane, ale wymagają one większej pielęgnacji, na przykład konieczna jest okresowa impregnacja drewna. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, to wszystkie „naczynia” powinny mieć taki sam kształt i być tego samego typu, co odsunie wrażenie chaosu. Mogą różnić się rozmiarami, ale należy pamiętać, aby nie pozostawić nieco przestrzeni. Pojemniki powinny podkreślać urodę roślin i pasować do otoczenia, ale przede wszystkim należy dobrać je do wielkości bryły korzeniowej: nie mogą być ciasne – im dłużej mają w nich rosnąć rośliny, tym muszą być obszerniejsze. Większość gatunków źle znosi zanurzenie korzeni w wodzie, dlatego w dnie powinny być otwory odpływowe – jeden duży lub kilka mniejszych. Przed posadzeniem rośliny trzeba umieścić w pojemniku warstwę drenażu – od pięciu do piętnastu centymetrów keramzytu lub żwiru.
Podłoże roślin w pojemnikach musi być żyzne i przepuszczalne o odpowiedniej kwasowości. Większość potrzebuje gleby obojętnej o odczynie pH 6-7. Dzisiaj zakup podłoża nie niesie za sobą większych trudności, gdyż można kupić gotowe podłoże przeznaczone dla danej grupy roślin, zawierające nie tylko ziemię urodzajną, ale także piasek i torf w odpowiednich proporcjach. Zazwyczaj podłoże jest wzbogacone o nawóz wieloskładnikowy lub zawiera specjalny materiał gromadzący wodę i zapobiegający przesychaniu.
 

Zakładamy skalniak

 
Zakładanie skalniaka nie jest trudnym zajęciem, ale wymaga dużo planowania i pracy fizycznej. Trzeba także znać rośliny i ich wymagania, a także zastosowanie odpowiednich kamieni. Skalniak w ogrodzie powinien wyglądać naturalnie, ale nie musi być odworowaniem wysokogórskiego krajobrazu. Kształt skalniaka może być dowolny, jednak lepiej unikać figur geometrycznych – okręgów, kwadratów i linii. W przeciwnym razie będzie wyglądał nienaturalnie. Warto jednak narysować schematyczny plan skalniaka – kształt, rozmieszczenie największych kamieni oraz grupy roślin. Nie warto zakładać skalniaka na środku ogrodu, gdyż będzie wyglądał nienaturalnie. Powinien tworzyć z ogrodem harmonijną całość i być spójnym elementem całej kompozycji – może być częścią nasypu, kamiennego wąwozu, suchego strumienia lub zostać zbudowany blisko miejsca, w którym spędzamy dużo czasu – obok tarasu lub altany. Można także założyć „płaski skalniak” w formie kamiennej ścieżki, gdzie w szczelinach kamieni rosną niskie rośliny tworzące kolorowe dywany. W dużych ogrodach skalniak może być głównym elementem dekoracyjnym na środku ogrodu, w średnim ogrodzie warto go stworzyć nieco z boku, przy ogrodzeniu. W małych ogrodach można go zastąpić kamienną rabatą przy ogrodzeniu lub schodach. Lokalizacja skalniaka jest bardzo ważna, gdyż od niej zależy wybór roślin. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, ponieważ większość roślin skalnych lubi słońce. Idealne są nasłonecznione zbocza o południowej i południowo-zachodniej wystawie. Zbocza północne prawie przez cały dzień są w półcieniu. Jeśli zdecydujemy się na umiejscowienie skalniaka w pełnym słońcu, będziemy musieli posadzić na nim jedynie rośliny światłolubne i tolerancyjne na okresowe przesuszenie. Kiedy zdecydujemy się na cień, nie będziemy mieli zbyt wiele roślin do wyboru. Należy pamiętać, by nie budować skalniaka przy wysokich drzewach, gdyż będą one go nadmiernie zacieniać, a ich korzenie pobierać wodę.
Z jakich kamieni zbudować skalniak? Powinny mieć ostre krawędzie i nieregularne kształty. Najczęściej wybierane są dolomity, wapienie, bazalty i granity, rzadziej piaskowce. Aby dobrze to wszystko wyglądało, należy poprzestać na jednym, najwyżej dwóch rodzajach. Skalniak wymaga od nas wiele wysiłku i ciągłej uwagi, stałej i pracochłonnej pielęgnacji. Rośliny, aby szybko się przyjęły, już po posadzeniu wymagają regularnego podlewania, a później częstego pielenia, raz na jakiś czas nawożenia, a niektóre trzeba dodatkowo zabezpieczać przed zimowym mrozem.
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)