Wtorek, 19 Marzec 2019-Józefa i Bogdana
TwojRynek

Strona startowa

Pielęgnacja ogrodu
2018-04-06Izabela Bohdanow fot. sxc Komentarze0 komentarzy
Piękny i zadbany ogród świadczy o zaangażowaniu i wielkiej pasji tych, którzy go pielęgnują. Wiele osób rezygnuje z posiadania ogrodu ze względu na nawał obowiązków. Należy jednak przypomnieć, że praca w ogrodzie może mieć charakter relaksacyjny, a dla niektórych nawet terapeutyczny. Warto jest potraktować ją w kategoriach przyjemności, a nie obowiązku, a na satysfakcję nie trzeba będzie długo czekać.
 
 
 
 
 Hortiterapia to forma terapii wykorzystująca rośliny, prace ogrodnicze i ogród jako narzędzia terapeutyczne. Opiera się na koncepcji powrotu do natury, obserwacji procesów zachodzących w przyrodzie – wegetacji roślin, ich pielęgnacji. Jeśli więc do tej pory traktowaliśmy pielęgnację ogrodu jako przykry obowiązek, warto spojrzeć na nią z nieco innej perspektywy.
 

Kupujemy ziemię

 
Pierwszym krokiem w pielęgnacji ogrodu powinien być zakup żyznej ziemi dobrej jakości ze znanego źródła. Musimy uważać, aby nie trafić na glebę zanieczyszczoną odpadkami budowlanymi lub metalami ciężkimi. Dobra ziemia nie może mieć kamieni ani żółtawych brył gliny. Przy zakupie ziemi nie powinno się kierować się jedynie jej kolorem. Nie tylko humus bowiem ma brunatnoszarą barwę, ale też torf, który nie jest wskazany do uprawy większości roślin. Przy ocenie jakości gleby dobrze jest poprosić o pomoc fachowca – ogrodnika czy architekta krajobrazu. Ilość ziemi, jaką musimy nabyć, zależy od roślin, jakie zamierzamy posadzić. W przypadku trawnika najlepiej jest rozłożyć około dziesięciocentymetrową warstwę żyznego podłoża. Na byliny należy rozłożyć piętnasto- lub dwudziestocentymetrową warstwę humusu. Krzewy i drzewa potrzebują znacznie więcej żyznej gleby. Do ich posadzenia trzeba przygotować dół dwukrotnie głębszy i blisko trzykrotnie szerszy od bryły korzeniowej, po czym wypełnić go żyzną ziemią.
 

Po co przycinać rośliny?

 
Sama dobra ziemia nie wystarczy do właściwej pielęgnacji roślin. Niezbędne jest też cięcie roślin. Zabieg pielęgnacyjny cięcia roślin powinien przeprowadzać każdy właściciel ogrodu czy działki. W przeciwnym razie będziemy mieć gąszcze gałęzi na drzewach i krzewach oraz splątane pędy pnączy. Celem cięcia jest powstrzymanie wzrostu roślin, dzięki czemu nie zajmują one zbyt dużej przestrzeni, nie nachodząc tym samym na inne botaniczne wytwory. Sprzyja to tworzeniu właściwie zaprojektowanych kompozycji, a także umieszczeniu blisko siebie gatunków o różnej sile wzrostu. Rośliny rosnące intensywnie, jeśli ich nie przytniemy, zagłuszą pozostałe gatunki na rabacie. Cięcie nadaje też roślinom pożądany kształt, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku roślin formowanych. Kolejnym powodem, dla którego trzeba je podcinać, jest ich odmładzanie. To jedna z największych zalet tego zabiegu. Dzięki temu rośliny wypuszczają nowe pędy, a usunięcie tych najstarszych prowadzi do ich odnowy. Cięcie to też regulowanie siły wzrostu – im bardziej przytniemy roślinę, tym się ona lepiej rozrośnie, jak i regulowanie kształtu drzewa czy krzewu – zdarza się, że rosną nierówno, jedna strona może być bardziej rozrośnięta w wyniku nierównomiernego oświetlenia czy odmiennych warunków glebowych. Dzięki odpowiedniemu cięciu możemy dokonać korekty kształtu rośliny.
 

Zasady przycinania roślin

 
Przed przystąpieniem do zabiegu przycinania warto poznać jego zasady, gdyż nie wszystkie rośliny przycina się tak samo. Niektóre rośliny trzeba formować regularnie, cięcie innych wynika z przyczyn niezależnych, na przykład z przemrożenia. Do omawianego zabiegu konieczne są odpowiednie narzędzia, takie jak: sekatory, piły czy nożyce. Muszą być ostre o gładkiej powierzchni. Wtedy rany roślin szybciej się zagoją i wrócą one do dawnej kondycji.
Drzewa podcinamy tylko, gdy jest to niezbędne, tak aby zachować ich naturalny kształt. Usuwamy suche i uszkodzone gałęzie lub konary, nie tylko ze względów estetycznych, ale także bezpieczeństwa. Im więcej gałęzi przytniemy, tym bardziej zmniejszymy odporność drzewa na choroby i działanie szkodników. Nowe pędy łatwiej się odłamują. Drzewa należy przycinać w okresie przedwiośnia, zanim wypuszczą soki.
Korony krzewów owocowych należy formować tak, by miały jak najwięcej pędów obfitych w owoce. Słońce musi docierać do wszystkich gałęzi. Takie cięcie trzeba przeprowadzać co roku, wczesną wiosną, a w przypadku wiśni zaraz po owocowaniu. W każdym sezonie usuwamy większość pędów jednorocznych, wszystkie suche i oczywiście uszkodzone.
Żywopłot uformowany z roślin iglastych powinno się przycinać dwa razy w sezonie wegetacyjnym – przed i po wegetacji roślin. Ważna jest systematyczność, gdyż jedynie młode pędy tworzą nowe przyrosty, a przycięcie starych gałęzi doprowadzi do powstania łysego miejsca.
 

Ochrona roślin przed szkodnikami

 
W marcu rozpoczynamy walkę z chorobami i szkodnikami roślin – powinniśmy zniszczyć owady, zanim zaczną żerować. Warunki klimatyczne panujące w marcu przyspieszają rozwój grzybów, a zieleń ogrodowa jest osłabiona z powodu przymrozków. Metody ochrony roślin zależą od ich grupy lub gatunku. Należy pamiętać, że opryski stosuje się w temperaturze powyżej siedmiu stopni Celsjusza. I tak dużym zagrożeniem dla drzew i krzewów iglastych są przędziorki, których oznakami występowania są siatkowate pajęczynki na pędach, oraz ochojniki, które mogą doprowadzić do zamierania pędów lub opadania igieł. Obie grupy szkodników zwalcza się, stosując środki na bazie oleju parafinowego. W uprawach sadowniczych uciążliwy może być zwłaszcza kwieciak jabłkowiec oraz miodówka jabłoniowa. W fazie pękania pąków należy więc zastosować właściwy insektycyd. Jabłonie i grusze należy chronić również przed parchem. Brzoskwinie mogą „zachorować” na kędzierzawość liści. Dobrym preparatem na to jest Miedzian, który stosuje się też przy innych chorobach wywołanych przez grzyby lub bakterie. Topsin to z kolei dobry środek na raka drzew, a śliwy warto potraktować Syllitem w ochronie przed torbielą. W marcu można też zastosować opryski przeciw chorobom grzybowym i szkodnikom na ozdobnych krzewach i drzewach liściastych, wykorzystując preparaty ekologiczne domowej roboty z roślin. Najłatwiej sporządzić napary, wywary lub gnojówki z cebuli i czosnku, które są w pełni bezpieczne dla roślin. Na jakich gryzoni należy uważać w ogrodzie? Duże szkody mogą wyrządzić mysz polna, nornik polny, mysz zaroślowa czy karczownik.
 

Program Ochrony Roślin

 
Co roku różne wydawnictwa publikują tak zwany kalendarz ochrony roślin. Zamieszczone są w nim opisy chorób, szkodników i chwastów, sposoby i terminy ich zwalczania, a także wykaz preparatów dopuszczonych do stosowania przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Program Ochrony Roślin opracowywany jest na podstawie etykiet stosowania środków ochrony roślin oraz konsultacji i doświadczenia specjalistów branży chemicznej i naukowców. Zawiera aktualne przepisy i wymogi prawa polskiego oraz Unii Europejskiej dotyczących ochrony roślin przed szkodnikami, chorobami i chwastami.
 

Kompostowanie

 
Doskonałym nawozem naturalnym dla roślin jest kompost. Każdy może go samodzielnie przygotować w swoim ogrodzie. Kompostować można resztki warzyw i owoców, obierki, skorupki jaj czy fusy z herbaty i kawy. Na kompost nie należy wyrzucać mięsa, kości, nabiału, tłuszczów czy resztek gotowanych potraw, gdyż mogą one przyciągnąć zwierzęta domowe i te żyjące dziko. Do kompostowania nadają się resztki z ogrodu – wyplewione chwasty, skoszona trawa, gałązki drzew i krzewów, ziemia z doniczek lub liście. Nie należy kompostować: chwastów rozmnażających się przez rozłogi, korzenie lub w inny wegetatywny sposób; chwastów z nasionami, gdyż wykiełkują po użyciu kompostu; chorych roślin; trawy z trawników pryskanych chemicznymi środkami ochrony; zbyt dużej ilości popiołu po paleniu drewnem w kominku oraz odchodów zwierząt domowych (można zarazić się chorobami odzwierzęcymi).
 

Sadzimy krzewy

 
Przy sadzeniu krzewów ważne jest zastosowanie się do kilku podstawowych kroków, które są niezbędne dla późniejszego właściwego rozwijania się krzewu. Po pierwsze przed posadzeniem wstawiamy do wody na kilka godzin krzewy z odkrytymi korzeniami. W wodzie musi być zanurzony cały system korzeniowy. Następnie skracamy korzenie i usuwamy te martwe. Drugi krok przy sadzeniu krzewów polega na umieszczeniu ich w dole tak, aby szyjka korzeniowa znalazła się na równi z powierzchnią ziemi. Potem zasypujemy je urodzajnym podłożem − do ziemi ogrodowej dobrze jest dodać kompostu w proporcji jeden do jednego. Następnie sypiemy kompost. Na dno dołka wrzucamy kopczyk kompostu, a na nim rozkładamy korzenie − tak by się nie podwijały. Wolną przestrzeń wokół nich wykładamy urodzajnym podłożem, formujemy zagłębienie i podlewamy. Woda musi się w nim zatrzymywać, gdyż krzew powinien być obficie nawadniany. Pamiętamy też o skracaniu pędów. Krzewy sadzone wiosną tniemy od razu, a te, które posadziliśmy jesienią, przycinamy wiosną następnego roku. Po posadzeniu czeka nas odpowiednia pielęgnacja krzewów. Na wiosnę przeprowadzamy cięcie pielęgnacyjne, polegające na usunięciu uszkodzonych, połamanych i chorych pędów. Można także wycinać najstarsze gałęzie, aby rozluźnić koronę krzewu i dać szansę młodszym na rozwój. Właściwe cięcie może także pobudzić kwitnienie. Wczesną wiosną tniemy krzewy kwitnące na pędach tegorocznych, takie jak pięciornik, hortensja bukietowa, budleja, tawuła japońska czy róże. Z kolei krzewy kwitnące na pędach wieloletnich tniemy zaraz po kwitnieniu. Wśród nich wyróżniamy takie rośliny, jak: pigwowiec, forsycja, wczesne tawuły, lilak pospolity, krzewuszka cudowna, migdałek trójklapowy oraz porzeczki ozdobne. Młode krzewy należy regularnie podlewać, a od drugiego roku zasilać je kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym.
 

Przesadzamy krzewy

 
Przed założeniem ogrodu należy też posiąść umiejętność przesadzania krzewów. Trzeba podejść do tego odpowiednio, tak aby roślina na tym nie ucierpiała. Najlepiej wykonywać tę czynność poza okresem wegetacji, czyli późną jesienią albo wczesną wiosną. Należy pamiętać o tym, że w odróżnieniu od młodych roślin te starsze dotkliwiej reagują na zmianę miejsca i w sposób widoczny ją odchorowują. Przed przesadzaniem krzewu konieczne jest jego obfite podlanie. Wilgotna ziemia bowiem lepiej się trzyma korzeni niż sucha, dzięki czemu są one mniej narażone na uszkodzenie.
 

Dbamy o trawnik

 
Aby ogród zachowywał wszelkie walory estetyczne, powinniśmy także zadbać o walory estetyczne trawnika. O jego urodzie decyduje przede wszystkim regularne koszenie. Współczesny rynek oferuje wiele typów kosiarek w zależności od metrażu powierzchni trawnika. Na małych dobrze sprawdzają się kosiarki z napędem elektrycznym, na dużych spalinowe. Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację trawnika i mogą sobie pozwolić na droższą inwestycję zaleca się kosiarki samobieżne z bateriami słonecznymi czy akumulatorami. W miejscach, do których kosiarka nie dosięga, warto posłużyć się nożami do docinania krawędzie i nożycami do trawy. Wycinają one zbędne źdźbła niedostępne dla kosiarek – pod krzewami, bylinami lub przy pniach drzew.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)