Piątek, 20 Lipiec 2018-Czesława i Hieronima
TwojRynek

Strona startowa

Bramy kute i ogrodzenia
2017-07-02Izabela Bohdanow fot. pixel2013 Komentarze0 komentarzy
Balustrady kute, barierki balkonowe, kute ogrodzenia – to tylko niektóre przykłady możliwości, jakie daje kowalstwo. Inwestując w ogrodzenie, zastanawiamy się, czy nie pokusić się o metalowe wykonane na polecenie. To droga inwestycja, ale na pewno nikt nie przejdzie obok niej obojętnie – zachwyca zarówno w swym artyzmie, jak i prostocie.
 
 
 
 
Metalowe ogrodzenia wokół domu od zawsze wyglądały atrakcyjnie i budziły zazdrość z powodu kunsztu kowala włożonego w ich wykonanie oraz wysokie ceny. Z czasem ubywało zakładów kowalskich, większą popularność zyskiwały innego rodzaju ogrodzenia – także i na to moda zmieniała się na przestrzeni wieków. Dzisiaj metalowe przęsła produkowane masowo można kupić w supermarketach budowlanych. Wyglądają estetycznie i są dobrze wykonane, jednak artyzmem nie dorównują kutym. Kute robione są na zamówienie – tym samym będziemy mieli pewność, że nikt nie będzie miał takich samych.
 

Ogrodzenia kute

 
Ogrodzenia kute to jedne z najbardziej stabilnych ogrodzeń domów. Ustawione wokół posesji mogą pięknie uzupełnić architekturę otoczenia domu. Kute ogrodzenia są trwałe i eleganckie, w przeciwieństwie do drewnianych lub tych dostępnych w marketach. Styl ogrodzenia może zależeć od różnych czynników: projektu domu, ogrodu, ale przede wszystkim wyobraźni i pomysłów na wykonanie oryginalnych motywów ozdobnych. Ogrodzenia mogą też pełnić różne funkcje: skutecznie chronią posesje, ozdabiają ogród, podkreślają architekturę i otoczenie. Ogrodzenia kute często łączy się z innymi materiałami – kamiennymi słupkami, drewnem, ceramiką czy nawet szkłem. Przęsła ogrodzenia nie muszą być identyczne ani się powtarzać – kowalstwo artystyczne pozwala na indywidualne tworzenie elementów, wzorów czy rozwiązań stylistycznych. Takie ogrodzenie cechuje się oryginalnością, jest wyjątkowe i niepowtarzalne.
 

Czy warto inwestować w ogrodzenia kute?

 
Ogrodzenia kute to inwestycja na zawsze. Zwykłe ogrodzenia nie są już tak trwałe, na przykład drewniane czy nawet metalowe, kupione w marketach budowlanych. Marketowe ogrodzenia metalowe niszczą się i rozlatują po maksymalnie trzech latach użytkowania. Nie chodzi tutaj tylko o rdzewienie, które jest procesem naturalnym i nieuniknionym. Profile w takich ogrodzeniach czy bramach są bardzo cienkie i słabo pospawane. Spawy przestają trzymać, bramy i furtki zaczynają „osiadać” na zawiasach, co nie tylko wygląda nieestetyczne, ale też uniemożliwia codzienne użytkowanie. Kute ogrodzenia wykonywane są zazwyczaj z pełnych prętów. Jeżeli przęsła, brama i furtki są wykonane klasycznymi technikami kowalskimi, takimi jak nitowanie czy przekucia – ogrodzenie jest praktycznie niezniszczalne. Niestety dziś już coraz rzadziej wykorzystuje się tego typu techniki przy ogrodzeniach – nituje się zazwyczaj mosty. Taką techniką została stworzona Wieża Eiffla, budząca podziw do dzisiaj. Dawniej ogrodzeniami metalowymi wykonywanymi przez kowali opasane były parki, pałace, duże posiadłości. Wielu z tych kowali uważano za prawdziwych artystów, których kunsztowne prace zdobiły niejedną posesję. Dzisiaj ogrodzenia takie najczęściej widzimy przy parkach lub ogrodach.
 

Ile to kosztuje?

 
Ogrodzenie kute można zamówić także dzisiaj, lepiej jednak najpierw zorientować się w cenach. Pracownie kowalskie mogą się znajdować daleko od naszego miejsca zamieszkania, a to dodatkowo podniesie cenę. W ofercie mają ogrodzenia robione według zaprojektowanych przez siebie wzorów – najczęściej są to stylizowane wzory roślinne. Istnieje również możliwość zrealizowania przez inwestora własnego pomysłu, oczywiście na ile pozwala na to materiał wykonania.
Jeżeli ogrodzenie domu nie jest zbyt długie, warto pokusić się o zamówienie – efekt na pewno będzie zachwycający. Innym rozwiązaniem jest na przykład zamówienie tylko kutej bramy wjazdowej i furtki, co pozwoli trochę zaoszczędzić. Kolejnym sposobem na oryginalne ogrodzenie metalowe może być zamówienie go w odlewni. Będzie żeliwne, odlewane w formach według wzorów pracowni albo własnych zaprojektowanych przez inwestora. Oferta z realizacją ogrodzenia według własnego pomysłu jest droższa niż realizacja projektu pracowni.
 

Automatyka bram

 
Aby brama garażowa stała się bramą automatyczną, trzeba zainstalować do niej odpowiedni napęd, czyli automat, który wykona manewr otwierania i zamykania bramy. Na rynku występują trzy rodzaje napędów: do bram przesuwnych, skrzydłowych i garażowych. Napędy można podzielić jeszcze na sposób, w jaki będą użytkowane, czyli napędy do użytku przydomowego (mała intensywność pracy) i napędy do pracy intensywnej. Kolejnym ważnym elementem przy wyborze automatyki bram są warunki montażowe: to, jakie mamy słupki (dotyczy bram skrzydłowych), ile mamy miejsca i czy jest możliwość zamontowania listwy zębatej (dotyczy bram przesuwnych), jak duże mamy nadproże nad bramą garażową, czy jest możliwość doprowadzenia zasilania oraz czy w ogóle istnieje możliwość zautomatyzowania bramy.
 

Napędy do starych bram wjazdowych

 
Jaką bramę wjazdową otwieraną automatycznie wybrać? Przed zakupem warto zastanowić się, czy kupić nową bramę czy lepiej dokupić automatykę do bramy istniejącej. Starą bramę także można wyposażyć w napęd – zamontować odpowiednie siłowniki, doprowadzić energię elektryczną do ich zasilenia i połączyć z centralką sterującą. Wybór rozwiązania zależy między innymi od tego, z jakiego materiału jest zbudowana brama, jaki rozmiar i ciężar ma każde ze skrzydeł oraz jak są one osadzone na słupkach. Wszystkie rodzaje siłowników są dostępne w kilku modelach. Do bramy wjazdowej na posesję z domem jednorodzinnym wystarczy siłownik do niezbyt intensywnego użytkowania otwierający skrzydło w kilkanaście sekund. W komplecie z siłownikiem kupuje się specjalne uchwyty montażowe. Miejsca, w których muszą być przytwierdzone, są ściśle określone przez producenta, a ich rozmieszczenie zależy od rodzaju wybranego siłownika i jego wymiarów. Do siłowników trzeba doprowadzić zasilanie – do większości modeli prąd o napięciu 230 V. Przewody zasilające układa się pod powierzchnią terenu.
 

Nowa brama wjazdowa

 
Jeżeli podjazd między bramą wjazdową a garażem nie pozwala na swobodne zamknięcie skrzydeł bramy, gdy stoi na nim samochód, najlepszym rozwiązaniem będzie brama przesuwna. Jej skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia po wewnętrznej stronie posesji. Są bramy prawo- i lewostronne, więc można wybrać model z uwzględnieniem tego, na którą stronę wjazdu ma się otwierać. Brama przesuwna samonośna ma przeciwwagę zajmującą dodatkowo 30-40% szerokości skrzydła. Dzięki temu jest ono zawieszone nad wjazdem, nie dotyka go, a w świetle bramy nie wymaga dodatkowego podparcia. Wysokość prześwitu między zawieszonym skrzydłem a nawierzchnią wynosi 10-15 cm, więc takie warunki pogodowe jak śnieg czy wiatr poruszający liście nie przeszkadzają w swobodnym przesuwie bramy. Furtka powinna się znajdować po przeciwnej stronie niż przeciwwaga, aby otwierająca się brama jej nie zasłaniała. Można też wybrać bramę bez przeciwwagi, przesuwającą się na kółkach po szynie umieszczonej w nawierzchni podjazdu. Jednak jej wadą jest to, że w szynie gromadzi się piasek, a zimą zamarza w niej śnieg i deszcz, co utrudnia jej otwieranie i zamykanie.
 

Zadaszenie nad drzwiami wejściowymi

 
Im prostszy daszek nad drzwi, tym ładniejszy, łatwiejszy w budowie i tańszy. Konstrukcję daszku nad drzwiami najłatwiej zrobić z drewnianych lub stalowych wsporników, mocując je na kotwy solidnie osadzone w żelbetowym wieńcu lub wytrzymałym murze z pełnej cegły czy silikatu. Można go też wykonać z żelbetu, utwierdzając wspornik w żelbetowym elemencie ściany – wieńcu lub nadprożu. Wspornikową płytę daszku, podobnie jak balkonową, warto zaizolować termicznie, w przeciwnym razie stanie się mostkiem cieplnym. Innym sposobem zbudowania daszku jest oparcie konstrukcji z jednej strony na ścianie, a z drugiej na słupach. Jeżeli daszek jest oddzielony konstrukcyjnie od domu i stoi przed elewacją jako niezależna konstrukcja na słupach lub ściankach, to nie trzeba go ocieplać. Taki daszek jest nowoczesnym rozwiązaniem powszechnie stosowanym w domach pasywnych i energooszczędnych. Pozwala na zachowanie ciągłości izolacji cieplnej i może być oddzielony od fundamentów i ścian domu. W miejscu jego styku ze ścianą budynku nie powstają mostki cieplne i fragmenty zagrożone przeciekaniem wody. Dobrze sprawdza się w tym przypadku konstrukcja stalowa lub drewniana.
 

Wymiary zadaszenia nad wejściem

 
Daszek nad wejściem powinien być dostatecznie obszerny. Potrzeba na niego co najmniej 2 metrów szerokości i 1,2 metra wysięgu. Daszek, pod którym znajdą się również ława do siedzenia lub miejsce na kwiaty, musi być obszerniejszy. Nie należy jednak przesadzać i budować daszków o wysięgu większym niż 2-2,5 m. Duży i głęboki podcień oznacza znaczne zacienienie, a ponieważ wejście do domu jest bardzo często od północy, to takie miejsce staje się zbyt zaciemnione i nieprzyjemne. W miejscach stale zacienionych jest chłodno występują problemy z zawilgoceniem ścian i posadzek. Pojawiają się tam zielone porosty na murach i nawierzchni. Dobrze, gdy zadaszenie obejmuje także schody. Zewnętrzne, niezadaszone schody łatwo pokrywają się lodem, bo są położone blisko ciepłej ściany domu i narażone na częste wahania temperatury. Śnieg na nich na przemian roztapia się i zamarza, z okapu spadają krople wody i zwisają sople lodu. Na nieosłoniętych, mokrych czy pokrytych porostami stopniach łatwo się poślizgnąć i to nie tylko zimą.

 

Pokrycie daszku nad drzwiami wejściowymi

 
Konstrukcja daszków przeziernych może być z drewna lub ze stali, a także z połączenia tych dwóch materiałów – drewnianych belek, metalowych łączników i zamocowań do szkła. Większość gotowych daszków wykonana jest częściowo z przeziernego poliwęglanu komorowego i lekkiego aluminium lub stalowych wsporników. Uwaga jednak, bo takie elementy w zestawieniu z masywnym murem i dużym dachem domu są często zbyt filigranowe i nie pasują do tradycyjnych domów. Materiał należy dopasować do kąta spadku daszku – dachówka i gonty sprawdzą się na spadzistym, blacha na prawie każdym, a papa na płaskim. Daszek można też pokryć materiałem przeziernym – szkłem lub poliwęglanem.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)