Sobota, 20 Październik 2018-Ireny i Kleopatry
TwojRynek

Strona startowa

Niebezpieczne zabawy z dzieckiem!?
2013-09-11Agnieszka Skubiszewska, fot. (boletin) Komentarze0 komentarzy
Rodzice często nie zdają sobie sprawy jak niebezpieczne mogą być zabawy z dzieckiem. Podrzucanie do góry, intensywne kołysanie dziecka czy skoki pomiędzy rodzicami to tylko niektóre zabawy, które mogą dla naszych pociech skończyć się poważnym urazem.
 
 
 
 
 
Najbardziej narażone na urazy są dzieci kilkumiesięczne, które nie są jeszcze gotowe na zabawy, dość powszechnie stosowane przez najbliższych. Przed nieumiejętnymi zabawami z niemowlakami, jak i kilkuletnimi dziećmi przestrzegają pediatrzy, neurolodzy czy rehabilitanci, którzy niejednokrotnie muszą interweniować w tego typu przypadkach.

Na maluchy trzeba szczególnie uważać - szczególnie w pierwszym okresie ich życia, ze względu na:
 
Kruche stawy - najczęstsze urazy, wystarczy podczas przewijania za mocno pociągnąć za nóżkę lub podczas spaceru pociągnąć mocno za rączkę, żeby uchronić dziecko przed upadkiem - a zdaża się uraz, który wymaga interwencji ortopedy.
 
Słabe mięśnie -  przez pierwsze cztery miesiące główka dziecka wymaga podtrzymywania, gdyż istnieje ryzyko naciągnięcia mięśni i urazu kręgosłupa.
 
Niedojrzały układ nerwowy - narażamy go na mikrouszkodzenia, podczas potrząsania malucha w wózku lub w czasie gwałtownych zabaw z nim.
 

Niebezpieczne zabawy z dziećmi - niemowlaki

 
 
 Zbyt intensywne kołysanie w wózku
Gwałtownie kołysanie wózkiem, bądź jazda nim po wyboistej drodze to częsty sposób rodziców na usypianie swojej pociechy. Sposób może i bardzo skuteczny, lecz tak samo dla smyka niebezpieczny. Musimy wiedzieć, że bezwładne obijanie się główki po dnie wózka może spowodować mikrouszkodzenia w mózgu dziecka i w efekcie nieprawidłowy jego rozwój.
fot. (hisks)
 
 
 
 
 
Przedwczesne sadzanie
Nie należy dziecko kilkumiesięczne zmuszać na siłę do siadania. Staraj się obserwować i polegać głównie na wysiłku swojego dziecka, gdyż twoja pomoc może wyrządzić mu sporo szkody. Jeżeli dziecko nie garnie się do siadania oznacza to, że ma za słabe mięśnie pleców, aby samodzielnie siedzieć. Nasza ingerencja w jego umiejętności może prowadzić do skrzywień kręgosłupa i deformacji żeber.
fot.(merala)
 
 
 
 
 
 Podrzucanie do góry
Ta forma zabawy jest szczególnie niebezpieczna. W wyniku tych harcy narażamy dziecko na silne przeciążenia, w konsekwencji czego istnieje ryzyko wylewu, krwawienia wewnątrzczaszkowego czy uszkodzenia rdzenia kręgowego.
fot.(aughustine)
 
 
 
 
 
 
Stawianie na siłę
W tym przypadku lista urazów, które mogą być skutkiem tej zabawy jest długa. Koślawe nóżki, krzywe plecki, słabe mięśnie brzucha czy zdeformowana miednica  - to tylko niektóre niepożądanych następstw, z którymi powinniśmy się liczyć.
fot.(toomas)
 
 
 
 
 
 

Niebezpieczne zabawy - kilkulatki

 
 
 
„Ewolucje akrobatyczne”
„Kręcenie” za rączki dzieckiem dookoła siebie to popularna zabawa z małymi dziećmi. Rodzice nie uświadamiają sobie niebezpieczeństw, na które narażają swoją pociechę. Słabe mięśnie pleców i karku nie zabezpieczają odpowiednio kręgosłupa i może dojść do trwałego jego uszkodzenia.
fot.(LilGoldWmn)
 
 
 
 
 Zbyt mocne potrząsanie dzieckiem
Szalone zabawy z dzieckiem grożą uszkodzeniami w mózgu – syndrom dziecka potrząsanego.
Najbardziej wrażliwe są dzieci w pierwszym roku życia, ale konsekwencje tych nietypowych „zabaw” mogą dopiero objawiać się po kilku latach: nieprawidłowy, spowolniony rozwój, kłopoty z koncentracją i pamięcią, a nawet ślepota, kłopoty ze słuchem lub śmierć dziecka.
fot.(cliodna)
 
 
 
 
 
 
 
Skoki pomiędzy rodzicami
Uwielbiana przez dzieci zabawa polegająca na podciąganiu za rączki dziecka przez dwójkę rodziców może prowadzić do uszkodzenia, a nawet zerwania wiązadeł, a także zwichnięcia lub skręcenia stawów.
fot.(simmbarb)
 
 
 
 
 
 
Pociąganie/podciąganie za rączkę
Nieprawidłowe pociąganie rączką dziecka prowadzi do urazów identycznych jak w powyższej sytuacji tzn. zerwania wiązadeł, zwichnięcia lub skręcenia stawów.
fot.(andreyutzu)
 
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)