Sobota, 20 Październik 2018-Ireny i Kleopatry
TwojRynek

Strona startowa

Zwroty i reklamacje zakupów szkolnych
TwójRynek.pl 09/2013źródło: UOKiK, fot. (samlevan) Komentarze0 komentarzy
Pierwszy dzwonek w szkole już za nami. Teraz jednak dopiero zaczynają się problemy. Zakupiliśmy niezliczoną ilość przedmiotów i wydaliśmy mnóstwo pieniędzy. Czy możemy zwrócić niewłaściwie zakupiony podręcznik lub wadliwy plecak? Czy mamy możliwość rezygnacji z zakupionych kursów i na jakich zasadach? Poniżej odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
 
 
 
 

Reklamacje i zwroty

 
Często zdarza się, że zabiegany rodzic z myślą o wyprawce do szkoły kupuje dla dziecka kurtkę, obuwie, czy inny przedmiot, a później okazuje się, że zakup był nietrafiony: w nieodpowiednim rozmiarze czy kolorze. Nierzadko też występuje sytuacja, że zakupiony podręcznik jest spoza ustalonej przez szkołę listy. Dokonując takich „niepewnych” zakupów, pamiętajmy, by zapytać sprzedawcę, czy w razie problemów zgodzi się przyjąć pełnowartościowy, nieużywany towar z powrotem. Tylko od jego bowiem woli zależy, czy wyrazi zgodę na taką warunkową transakcję.
 
Inaczej jest w sytuacji, gdy zakupiony towar ma wady: książka nie ma jednej kartki albo kurtka ma uszkodzony zamek. Możemy wówczas złożyć pisemną reklamację, załączając do niej obowiązkowo dowód zakupu. Najlepiej, gdy jest nim paragon albo faktura, ale jeśli akurat ich nie mamy, a płaciliśmy w sklepie kartą, to wystarczającym do złożenia reklamacji dowodem zakupu jest wydruk potwierdzenia zawarcia transakcji. Składając reklamację możemy liczyć na naprawę towaru, wymianę na nowy, a kiedy nie jest to możliwe – zwrot pieniędzy.
 
Reklamacji podlegają też towary kupione na promocji albo takie, których cena została obniżona np. z powodu określonej wady – braku guzików w swetrze, naderwanej okładki podręcznika. Nie możemy jednak wówczas reklamować towaru ze względu na ubytek, który stał się powodem obniżki. Przyczyną reklamacji może być tylko cecha towaru ukryta, niewidoczna w momencie zakupu. Jeśli więc oprócz naderwanej okładki, w podręczniku nieczytelne są strony w środku, o czym sprzedawca nas nie poinformował, mamy prawo złożyć reklamację.
 
Towary używane również powinny być objęte gwarancją, choć w tym przypadku sprzedawca ma prawo skrócenia czasu jej trwania z ustawowych 24 do 12 miesięcy. W praktyce, kupując przedmioty o znacznej jakości, warto zwrócić uwagę na warunki gwarancji u różnych sprzedawców. Jeśli jeden z nich proponuje sprzęt o tych samych parametrach 100-200 zł drożej, ale z dwuletnią gwarancją, daje nam to większe szanse na to, że nie będziemy żałowali zakupu. Zasady składania reklamacji są identyczne, jak w przypadku nowego towaru: pisemnie i na podstawie dowodu zakupu.
 

Co mogą samodzielnie kupić dzieci

 
Przed trzynastym rokiem życia, dzieci nie mają zdolności prawnych, a więc zgodnie z obowiązującymi przepisami nie powinny zawierać jakichkolwiek umów. Wyjątkiem od tej reguły są drobne, bieżące sprawy życia codziennego. Dziecko może więc kupić pieczywo albo czekoladę lub zeszyt, ale nie powinny być im sprzedane już buty lub książka. Nieco większe prawa przysługują nastolatkom. Nieletni powyżej trzynastego roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która umożliwia im zakup przedmiotów, których wartość nie przekracza 10 euro. Samodzielnie więc nabędą książki, czasopisma, drobne elementy odzieży itp., ale już w świetle obowiązujących przepisów prawa sprzedawca nie powinien sprzedać siedemnastolatkowi laptopa, czy choćby MP3. Wszelkie droższe przedmioty mogą być kupione tylko za zgodą rodziców lub opiekunów, bądź też w przypadku potwierdzenia przez nich umowy.
 

Prywatne przedszkola, szkoły i kursy językowe - zasady odstąpienia od zawartej umowy

 
Pochopnie wybrana szkoła lub kurs językowy dla naszego dziecka może stać się nie lada problemem w przypadku rezygnacji z zawartej umowy. Instytucje te często posługują się niedozwolonymi klauzulami w swoich umowach tj. W przypadku niedyspozycji lektora Anglika, szkoła może go zastąpić lektorem Polakiem; Wpisowe nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z zajęć. Są to niedozwolone praktyki mające na celu zatrzymanie przez szkoły wpłaconych pieniędzy. Pamiętajmy, że szkoła może zatrzymać tylko taką część pieniędzy, która odpowiada kosztom jakie poniosła, związanymi np. z zarezerwowaniem sali.
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)