Poniedziałek, 25 Marzec 2019-Marii i Wieńczysłąwa
TwojRynek

Strona startowa

Jak kupić doniczki do kwiatów
2013-04-26Maria Zychler fot. (frozenoxygen) Komentarze4 komentarze
Ceramiczne, plastikowe, a może z drewna? Jakie doniczki sprawdzą się najlepiej w rożnych warunkach i aranżacjach? I jak je dobrać stosownie do potrzeb roślin? Zadanie wydaje się banalne, dopóki nie staniemy przed regałem pełnym doniczek, donic i osłonek. W tym i takich, które same zadbają o odpowiednią wilgotność podłoża.

 
 
 
 

Wstęp

 
Znajdziemy je chyba w każdym domu. Od wiosny do jesieni chętnie ozdabiamy też nimi balkony, wystawiając w nich niewielkie iglaki i całą masę jednorocznych roślin kwitnących. Poustawiane w rożnych miejscach ogrodu, nadadzą mu nieco śródziemnomorskiego charakteru, przywodząc na myśl prowansalskie ogródki i ulice, gdzie stojące co rusz donice ubarwiają i urozmaicają przestrzeń. Można też nimi upiększyć wejście do domu, nawet jeśli mieszkamy w kamienicy. By cieszyły oko przez długie lata, trzeba dobrać je odpowiednio do warunków, w jakich będą eksponowane. Stawiając na konkretny materiał, warto z góry wiedzieć, jakie ma właściwości. I jak należy go pielęgnować. Wówczas nie zapomnimy o zaimpregnowaniu i odmalowaniu donicy drewnianej, ani nie zdziwią nas białe wykwity na glinianej. Pamiętajmy też, że i wielkość donicy ma znaczenie. Dopasować ją należy do rozmiarów korony rośliny oraz bryły korzeniowej. Bo to przecież rośliny właśnie są tu najważniejsze. A te mają swoje preferencje.
 

Rodzaje donic

 
Na widok wyboru donic, doniczek i osłonek w pierwszym lepszym markecie budowlanym lub sklepie z wyposażeniem wnętrz, można dostać lekkiego zawrotu głowy. Bogactwo oferty sprawia, że dla każdej rośliny, w różnych aranżacjach znaleźć można sporo propozycji. Zastanawiając się nad rodzajem donicy lub doniczki, jaką chcemy kupić, po pierwsze warto zadać sobie pytanie, czy ma ona wraz z rośliną pozostawać tylko w domu, czy raczej zdobić balkon, taras lub ogród. A jeśli to drugie, to czy planujemy pozostawiać ją na zewnątrz na zimę. Donice podzielić można na takie, które nadają się tylko do wnętrza oraz donice ogrodowe, w których można eksponować rośliny na zewnątrz. Te drugie muszą wykazać się większą odpornością na czynniki zewnętrzne: wilgoć, palące słońce, zmiany wilgotności i temperatury. Muszą być stabilne i trwałe. Jeśli będą np. zbyt lekkie, a przy tym wąskie i wysokie, może je przewrócić silny wiatr. Z kolei rośliny, które mają pozostać na zewnątrz przez cały rok, sadzimy w donicach oznaczonych jako mrozoodporne, specjalnie przystosowane do ujemnych temperatur. Takie produkty mogą wytrzymać mrozy do nawet -35 st. C. Nieodporne pod wpływem mrozu będą pękać. Z kolei ustawienie na dłużej na zewnątrz pojemników przeznaczonych jedynie do wnętrz, może spowodować nieestetyczne przebarwienia, niszczenie.
Proste i jednobarwne lub o delikatnych wzorach i stonowanej kolorystyce, podkreślą wygląd zasadzonych w nich roślin: barwę, pokrój liści, kwiaty. Donice podświetlane dodadzą ogrodowi uroku po zapadnięciu zmroku, pozwalając wyłuskać z ciemności najbardziej efektowne rośliny. Świetnie sprawdzą się np. na tarasie. Popularne donice wiszące umożliwiają zagospodarowanie roślinami wolnej przestrzeni np. przy ścianie powyżej balustrady balkonu. Powinny one być dość lekkie, ze stabilnym mocowaniem i zintegrowaną podstawką. Podstawka jest najbardziej widoczną częścią donicy, ona więc powinna być wykonana jak najstaranniej, wręcz dekoracyjna.
Rośliny o płytkim systemie korzeniowym możemy posadzić w półdoniczkach: dość szerokich lecz płytkich. Na takich „tackach” sadzi się choćby bonsai – miniaturowe drzewka, prowadzone w specjalny sposób. Ich średnica wynosi na ogół od 10 cm do 30 – 40 cm. Nadają się one też doskonale do wysiewu nasion i ukorzeniania sadzonek.
 
 
Doniczka dla Bonsai
Bardzo płytkie doniczki dla miniaturowych drzewek zwie się często tackami. Tutaj pierwszym wyznacznikiem jest wygląd i dopasowanie kształtu donicy do drzewka. W owalnej posadzimy drzewko o stylu wyprostowanym, miotlastym, w okrągłej drzewko o tzw. stylu kamienistym, ukształtowanym przez wiatr; kwadratowej płytkiej - roślinę o stylu miotlastym, pochylonym, zaś okazy poprowadzone w stylu kaskadowym i półkaskadowym najlepiej będą wyglądały w doniczce kwadratowej, bardzo głębokiej. Rozmiar oczywiście też ma tu znaczenie: długość doniczki powinna stanowić około 2/3 wysokości drzewka bonsai, a głębokość mniej więcej tyle, co średnica pnia drzewka.
 
 

Materiały, czyli z czego robi się donice

 
Doniczki wykonuje się z kilku podstawowych materiałów:
 • ceramiki poddawanej różnym sposobom obróbki i wykończenia,
 • kamionki,
 • drewna,
 • betonu,
 • metalu,
 • szkła
 • kamienia,
 • tworzyw sztucznych.
Każdy z nich ma inne właściwości, wymaga innych zabiegów pielęgnacyjnych i nadaje się do zastosowania w określonych warunkach.
Według jakiego klucza dobierać donice z określonych materiałów? Przede wszystkich w zależności od rodzaju uprawianych roślin. Dla popularnych, kwitnących roślin sezonowych, jak begonie, surfinie i petunie, a czasem i pelargonie, które często traktujemy jako jednoroczne, ze względu na brak możliwości przechowania przez zimę w odpowiednich warunkach, wystarczające będą plastikowe doniczki lub skrzynki. Plastik jest lekki, tani i powszechnie dostępny w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach. Choć donice plastikowe nie przyciągają raczej uwagi i już dawno stały się pospolite, to w zestawieniu z kwiatami o zwisających pędach sprawdzają się doskonale, bo... najczęściej ich nie widać. Za to niewielka waga sprzyja wykorzystaniu ich do kompozycji wiszących. Z powodzeniem można sadzić w nich rośliny wilgociolubne, plastik bowiem zatrzymuje wodę, minimalizuje jej parowanie i nie przepuszcza powietrza. Ogranicza też wahania temperatury podłoża, choć z drugiej strony najmniej chroni korzenie przed przemarzaniem. Z drugiej strony przy zbyt obfitym podlewaniu albo w czasie deszczu, w donicach mogą tworzyć się zastoiny wody, mogące powodować przegnicie korzeni co wrażliwszych okazów. Choć plastikowe pojemniki występują w rożnych rozmiarach, to nie zaleca się sadzenia w nich większych i cięższych okazów: pod naporem dużej ilości ziemi i ciężarem rośliny, donica może nawet pęknąć. Niska wytrzymałość nie przeszkadza jednak w najpopularniejszym zastosowaniu donic plastikowych: w procesie produkcyjnym rozsady i sadzonek. Sprawdzają się tu takie zalety jak zatrzymywanie wilgoci i elastyczność, dzięki której młode ukorzenione roślinki łatwo wyjąć z tymczasowego pojemnika i przesadzić.
 
Donice gliniane z kolei są znacznie cięższe, stabilne i – niestety – znacznie droższe. Niespecjalnie nadają się do produkcji rozsad, bo wyciągnięcie wyhodowanej roślinki bez rozbijania doniczki może okazać się dość trudne. Wrażenia estetyczne z wizyty w ogrodzie czy na balkonie ozdobionym glinianymi donicami będą jednak zdecydowanie bardziej pozytywne. Glina ma w sobie pewien urok, niedostępny innym materiałom i nawet wykończona w najbardziej surowy i prosty sposób wygląda po prostu pięknie. Świetnie sprawdzą się choćby w ogrodowych aranżacjach na styl prowansalski czy rustykalny.
Solidne gliniane donice są idealne dla dużych roślin, którym zapewnią zdecydowanie większą stabilność. Takiej donicy wiatr już nie przewróci. O ile oczywiście odpowiednio dobierzemy jej rozmiar do gabarytów rośliny. Doniczki gliniane świetnie się sprawdzają w uprawie roślin o dużych, ciężkich częściach naziemnych, dla których stanowią przeciwwagę.
Pamiętajmy jednak, że – w przeciwieństwie do plastiku - glina jest materiałem przepuszczalnym. Woda z glinianej donicy wyparuje znacznie szybciej, grożąc przesuszeniem bryły korzeniowej roślin. Dlatego ten wybór pociąga za sobą konieczność częstszego podlewania. Są za do dość trwałe i wytrzymałe, dostępne w wersji mrozoodpornej.
 

Uwaga na wysychanie podłoża!
Żeby zminimalizować nieco cyrkulację powietrza, prowadzącą do obsychania korzeni, zastosować można prosty wybieg: przed wsypaniem do donicy drenażu i podłoża właściwego, wykładamy jej dno i ścianki czarną agrowłókniną ogrodniczą, która niemal całkowicie blokuje parowanie. Chcąc zapewnić efekt częściowy, włókniną można wyłożyć jedynie część donicy albo ponacinać ja nożyczkami. Można też roślinę posadzoną do donicy plastikowej, włożyć do glinianej osłonki, łącząc w ten sposób cechy obu materiałów. Parowanie od góry ograniczymy wysypując wierzchnią warstwę podłoża keramzytem, grysem lub grubszym żwirem.
 
 
Zamiast surowej gliny można wybrać nieprzesiąkliwą kamionkę lub donice z ceramiki lakierowanej. Te pierwsze, podobnie jak glina świetnie wpasują się w styl ogrodu wiejskiego, prowansalskiego, retro. Natomiast drugie znajdą zastosowanie w bardziej nowoczesnych aranżacjach, w których donice i pojemniki mają stanowić jedynie proste, minimalistyczne tło dla posadzonych w nich roślin. Kamionka jest zdecydowanie ciężka, masywna, bardzo wytrzymała. Chroni korzenie przed nadmiernym wysychaniem dużo lepiej niż glina. Ceramika lakierowana może być lekka i niestabilna, czasem dość krucha, dlatego częściej stosowana jest do produkcji donic stojących we wnętrzach. Z pewnością za to wyróżnia się elegancją.
 
 
Samopodlewające donice
Doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich i tych, którzy często i na długo wyjeżdżają. Wykonane z ceramiki lub szkła wyposażone zostały w specjalne pojemniki – podstawki z wodą, którą roślina pobiera sama w miarę potrzeb. Wodę w pojemniku uzupełniać trzeba mniej więcej raz na 1-2 tygodnie. Dostępne są też samonawadniające skrzynie, które w trybie „samoobsługowym” mogą dostarczać wilgoć nawet do 12 tygodni.
 
 
Ciężkie i solidne donice kamienne to chyba najdroższy wybór. Naturalny materiał może mieć surowe wykończenie w stylu ogrodu naturalistycznego, po najbardziej misternie rzeźbione i polerowane. Nieprzepuszczalne, ciężkie, stabilne i praktycznie wieczne.
Metal z kolei stosuje się raczej na osłonki, choć w aranżacjach rustykalnych rolę donicy z powodzeniem spełniać może stare wiadro lub kana na mleko. Pamiętajmy jednak, ze względu na skłonności materiału do korozji, o odpowiednim zabezpieczeniu przed rdzewieniem. Jeśli na dnie nie mamy wywierconego otworu, koniecznie usypać należy pod podłożem warstwę drenażu. W nieprzepuszczalnym metalowym naczyniu bez możliwości odpływu nadmiaru wody, korzenie mogą przegnić.
Ostatnim materiałem - naturalnym i eleganckim zarazem - jest drewno. Donice drewniane wymagają, najlepiej corocznych, zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, bez których nie przeżyją dłużej niż kilka sezonów. Bardziej trwałe będą produkty z gatunków egzotycznych. Ich olbrzymią zaletą jest to, że zdecydowanie lepiej chronią korzenie roślin przed przemarznięciem niż ceramika, metal, czy plastik.
 
Donice z naturalnych materiałów wcale nie muszą być pomalowane ani nowe. Nawet nieco podniszczone materiały ładnie eksponują naturalną urodę kwiatów. Stąd popularność kolekcji celowo wyglądających na „postarzone”.
 

Na co zwrócić uwagę, wybierając doniczkę

 
Przy wyborze doniczek należy wziąć pod uwagę kilka spraw. Pierwsza, to zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji wody i powietrza. Donice powinny na dnie mieć otwory odpływowe służące do odprowadzania wody, a samo dno pojemnika nie powinno zbyt dokładnie przylegać do podstawki. Zwróćmy też uwagę na kształt donicy: jeśli planujemy przesadzanie rośliny i nie chcemy przy tym za każdym razem rozbijać doniczki, lepiej unikać pojemników w kształcie dzbana z przewężeniem w górnej części. Wyjęcie rośliny o rozwiniętym systemie korzeniowym bez naruszania go albo rozbicia donicy, w większości przypadków okaże się tu niemożliwe.
 
 
Storczykom zapewnij światło
Korzenie storczyków potrzebują dostępu do światła. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla tych roślin są przezroczyste donice i takież osłonki.
 
 
Najważniejszą kwestią są zawsze rozmiary pojemnika, które powinny przede wszystkim zapewniać jak najlepsze warunki wzrostu posadzonym w nich roślinom. Donice należy dobierać do wielkości bryły korzeniowej rośliny i w miarę jej wzrostu przesadzać do coraz większych. W dobrze dobranej donicy wokół bryły korzeniowej pozostanie 2-4 cm przestrzeni, dzięki czemu korzenie będą miały miejsce do rozwoju, a co za tym idzie roślina będzie lepiej rosła i piękniej wyglądała.
Nie jest dobrym rozwiązaniem sadzenie małej rośliny do bardzo dużej donicy, by uniknąć przesadzania w przyszłości. Wiele gatunków w takich warunkach słabiej rośnie, jak choćby popularny w polskich domach Zamioculcas. Wysokość donicy powinna być równa mniej więcej 1/3 wysokości rośliny. Doniczki powinny być zawsze szersze górą niż dołem i ich głębokość powinna na ogół być podobna do szerokości. W doniczkach o średnicy 3-30 cm, głębokość równa jest na ogół górnej średnicy.
 

Ceny

 
Najprostsze plastikowe doniczki kupimy już za przysłowiowe parę złotych. Ceny tych glinianych i kamionkowych zaczynają się od ok. 18 zł za raczej niewielką doniczkę, po przeszło 100 - 300 zł za największe. Dość podobnie kształtują się ceny drewna. Najdroższym materiałem jest kamień, ale sporo zapłacimy też za specjalistyczne donice, jak te do bonsai albo samonawadniające. W tym ostatnim przypadku ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za niewielkie modele pokojowe, po nawet 200 za duże skrzynie samonawadniające.

Komentarze

 • Alinka
  2017-04-27
  Ja kupiłam w sklepie www.sklep.grupagomix.pl i jestem bardzo zadowolona. Są tam duże doniczki plastikowe, naprawdę bardzo ładne i tanie. Bardzo duży wybór kolorów. Bałam się, że donice nie dojdą do mnie całe ale doszły bez najmniejszego zadrapania.
 • kania
  2015-03-28
  dziękuję za en artykuł dozo fachowej wiedzy, polecam również http://www.aczemunie.com.pl/jasmin-w-chinskiej-doniczce/
 • Paweł
  2014-08-25
  doniczki produkcyjne są bardzo dobre z donkwiatu: http://donkwiat.pl/doniczki/doniczki-produkcyjne/ , jak bierze się więcej to ceny są naprawdę atrakcyjne
 • Karolina
  2013-05-02
  przeczytałam, ale nic tam nie piszę ponadto to co już wiem. doniczki kupujęjakie mi się podobają, a tak do polecenia to doniczka z kamienia u mnie w ogrodzie świetnie się sprawdza. robię "przemeblowania" ogrodu bo mogę ją ustawić pojedynczo podwójnie i potrójnie kupiłam sobie 2 i jestem z nich bardzo zadowolona

  http://tablica.pl/oferta/donica-ogrodowa-ID2NnsR.html?action=show&id=41320945#xtor=EREC-55-%5Bid1%5D-20130501-%5BdisplayLink%5D- 13042371@1-20130501210405

  proszę! a takie doniczki plastikowe do domu kupuję zwyczajnie w sklepie jak popadną. A i naturalnie do storczyków inne ...
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)