Środa, 26 Październik 2016-Lucjana i Ewarysta
TwojRynek

Strona startowa

Wybieramy żwirek dla kota
2012-11-02Joanna Turakiewicz, fot. (Gracey)
Minęły czasy, gdy właściciele kotów przynosili do domu worki piasku do kociej kuwety. Dostępne na rynku żwirki są higieniczne, maskują nieładny zapach, a niektóre można wyrzucać z kuwety wprost do toalety. Jak kupić żwirek dla ko
 
 
 
 
 
 
 
 

Rodzaje żwirku

 
Zasadniczo, niezależnie od innych cech, żwirki dla kota dzielimy na
zbrylające – w kontakcie z wilgocią wiążą ją, w wyniku czego powstają łatwe do usunięcia kulki;
niezbrylającej – najczęściej pod wpływem wilgoci cząstki rozpadają się lub nasiąkają.
 
Kryterium, na podstawie którego rozróżniamy różne rodzaje żwirku, jest materiał, z którego został wyprodukowany:
  • sepiolitowe - niezbrylające
  • bentonitowe - zbrylające
  • drewniane – zbrylające i niezbrylające
  • silikonowe - niezbrylające
 
Mineralny żwirek sepiolitowy na opakowaniach ma często napis „żwirek z pianki morskiej”. Jest to najprostszy z produktów tego rodzaju, występujący w wersji bezzapachowej lub aromatyzowanej. Wymagają wymiany całej zawartości kuwety na świeżą co kilka dni i bieżącego usuwania kociego kału.
Również mineralny żwirek bentonitowy cechuje wysoka zdolność absorbowania wody i pochłaniania zapachów. Zmoczone ziarenka zbrylają się w łatwe do usunięcia bryłki wiążące mocz. Dzięki temu drobne zanieczyszczenia można sprzątać na bieżąco, w miarę potrzeby dosypując żwirku, by wyrównać jego poziom, a całkowita wymiana połączona z myciem kuwety może się zdarzać zdecydowanie rzadziej. Bezwonna zawartość kuwety jest też mniej uciążliwa dla bywających w pomieszczeniu osób. Żwirek bentonitowy występuje w formie ziarenek grubszych albo drobniejszych – bardziej wydajnych, ale też łatwiej przyczepiających się do kocich łapek i wynoszonych na zewnątrz. Oprócz wersji bezzapachowej występują również przyjemniejsze w użyciu aromatyzowane.
 
 
Uwaga!
Żwirków mineralnych – ani sepiolitowego ani bentonitowego - nie można wyrzucać do toalety, bo w połączeniu z wodą zamieniają się w masę o właściwościach podobnych do cementu, co grozi całkowitym zatkaniem rur kanalizacyjnych.
 
 
Do wyrzucania do toalety w niewielkich ilościach nadaje się za to żwirek drewniany, występujący w formie drobnych lub grubszych trocin albo drewnianych granulek o kształcie walca. Dobre zdolności pochłaniania zapachów i naturalny żywiczny aromat to kolejna zaleta tego rozwiązania. Żwirek drewniany występuje w dwóch wersjach: zbrylającej i niezbrylającej, w której granulki rozpadają się na pył, opadający na dno kuwety, co wymusza częstszą wymianę całości zawartości i sprzątanie kuwety.
 
Produkowany z krzemionki żwirek silikonowy jest lubiany przez właścicieli, a niekiedy nieco mniej przez same koty, zwłaszcza młode, którym może przeszkadzać szelest twardych silikonowych kuleczek lub kryształków. Porowata struktura sprawia, że wchłaniają one całkowicie mocz, nie zbrylając się ani nie rozpadając. Wymiana zawartości kuwety następuje, gdy żwirek z przezroczystego stanie się żółty, co dzieje się na ogół co 3-4 tygodnie. Jednak już wcześniej kuweta może nieładnie pachnieć, co jest wadą tego rozwiązania.
 
Dostępne na rynku żwirki specjalne przydają się, gdy zachodzi podejrzenie, że kot może mieć problemy zdrowotne. Ze względu na podatność kotów domowych na różnego rodzaju schorzenia układu moczowego, ich opiekunowie mogą stanąć przed koniecznością pobrania próbki do badania, co może nie być łatwe. Zadanie to ułatwi nam specjalny żwirek do pobierania próbki moczu, składający się z drobnych, przypominających nieco żwirek silikonowy, perełek, które nie wchłaniają moczu, dzięki czemu można go pobrać wprost z dna kuwety dołączoną pipetą. Z kolei silikonowy żwirek ze wskaźnikiem zdrowia reaguje zmianą koloru na podwyższone pH, białko lub erytrocyty (obecne przy infekcjach pęcherza) albo też bilirubinę, mogącą sugerować problemy z wątrobą).
 

Jak dobrać odpowiedni żwirek dla kota

 
W wyborze przede wszystkim kierować się będziemy preferencjami kota. Ten czworonożny indywidualista nie bardzo da sobie coś narzucić. Jeśli zawartość kuwety mu się nie spodoba, będzie się po prostu załatwiał poza nią. Dlatego nieraz metodą prób i błędów najłatwiej dojść do rozwiązania, które odpowiadać zwierzęciu, ale też co najmniej potrzebom estetycznym człowieka.
Zacznijmy od tego, że żwirek musi być dla kota bezpieczny. Z tego względu w przypadku małych kociąt najlepiej sprawdzą się produkty drewniane. Maluchy często próbują podjadać zawartość kuwety. Żwirki mineralne (bentonitowe i sepiolitowe) po zjedzeniu mogą zamienić się w kocich jelitach w cement, doprowadzając nawet do śmierci zwierzęcia. Silikonowe również nie są najlepszą przekąską. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie drewno, które nawet zjedzone, nie powinno kociakom zaszkodzić. Zwróćmy też uwagę na jakość materiału. Odpady z produkcji mebli mogą zawierać śladowe ilości kleju. Zanim kocię wyrośnie z podjadania żwirku, warto zainwestować w porządne czyste drewno.
Kolejną istotną sprawą jest ingrediencja / gramatura żwirku. Zbyt drobny: drewniany lub mineralny, na pewno nie jest polecany opiekunom kotów długowłosych, jak persy. Drobne cząstki łatwo przykleją się do kudłatych łapek i wydostają poza kuwetę, skąd roznoszone są nawet po cąłym mieszkaniu.
Kolejną sprawą jest wydajność. Jeśli chodzi o produkty mineralne, to najbardziej wydajnymi są tzw. kompaktowe żwirki bentonitowe. Zasada jest taka: im drobniejszy, na tym dłużej wystarczy. Do najwydajniejszych należy żwirek silikonowy, który wymieniać trzeba średnio raz w miesiącu – kiiedy granulki zrobią się nieestetycznie żółte i zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach.
Dla estetyki warto rozważyć zakup żwirku aromatyzowanego, ale zanim zaopatrzymy się w większą ilość, lepiej się upewnić, że zapach odpowiada temu, który z kuwety ma korzystać.
Jeśli zależy nam przede wszystkim na czystości otoczenia, w domu są dzieci lub alergicy, żwirek drewniany może okazać się nienajlepszym rozwiązaniem ze względu na pył wydobywający się z kuwety i osiadający na meblach.
Ważną przesłanką jest częstotliwość czyszczenia kuwety. Tym, którzy wolą robić to na bieżąco i nie lubią mieć nieczystości pod nosem, bardziej odpowiadać będą produkty zbrylające – bentonitowy i drewniany, ułatwiające codzienne usuwanie drobnych nieczystości. Szczególnie wygodny w tym przypadku będzie drewniany, który wyrzucić można prosto do toalety.
Przyjrzyjmy się też samej kuwecie: jest otwarta, czy zamknięta? W drewnianej lepiej sprawdzi się mineralny lub silikonowy. Organiczny drewniany może pleśnieć.
 

Ceny

 
Rozstrzał cenowy jest w żwirkowej ofercie dość duży. Nie samym kosztem opakowania należy się jednak kierować przy zakupie, ale i jego wydajnością. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki i dodatkowo częstotliwość załatwioania się kota, wyliczymy jak mocno każda opcja obciążyłaby nasz budżet w skali miesiąca. Wydajny produkt o stosunkowo niewysokiej cenie to najlepsze z ekonomicznego punktu widzenia, ale i najwygodniejsze rozwiązanie, ograniczające ilość zakupowanych, transportowanych i przechowywanych opakowań. Najtańszy żwirek mineralny kosztuje ok. 10 zł za 10 l, co powinno wystarczyć na miesiąc. Nieco droższy jest drewniany, a z największym wydatkiem musimy się liczyć decydując się na żwirek silikonowy – ok. 30 zł za 5 litrów.