Wtorek, 19 Marzec 2019-Józefa i Bogdana
TwojRynek

Najnowsze

Wybieramy klimatyzator
2018-05-23Izabela Bohdanow fot. Peter Fraedrich Komentarze0 komentarzy
Na wybór klimatyzatora ma wpływ wiele czynników. Rynkowych propozycji jest tak wiele, że przed zakupem warto dość dokładnie poznać zasady działania i budowę urządzeń, by zdecydować, czy wybrać tradycyjny model, czy przykład nowoczesnej technologii.  
 
 
 
 
 
Im więcej ciepła dostarczanego do pomieszczenia, tym większa musi być moc klimatyzacji. Dokładne obliczenia są tutaj sprawą kluczową i pomogą w maksymalnym zaoszczędzeniu energii przy minimalnych kosztach. Z montażem najlepiej poradzi sobie specjalista, który nie dość, że ma doświadczenie, to jeszcze dysponuje dobrymi narzędziami. Do nich należy bez wątpienia kalkulator komputerowy, dzięki któremu można obliczyć właściwą potrzebną moc klimatyzatora.
 

Działanie klimatyzatora

 
Najprościej rzecz ujmując, zasada działania klimatyzacji polega na pobraniu energii z jednego miejsca i dostarczeniu jej do miejsca docelowego. W klimatyzatorze istotną rolę odgrywają termodynamiczne właściwości dwóch substancji – cieczy i gazów. Ciecz jako czynnik chłodzący dociera do parownika, który stanowi wewnętrzną część urządzenia. Tam dochodzi do skroplenia, czemu towarzyszy najpierw wzrost temperatury, przy wykorzystaniu ciepła z pomieszczenia, a następnie jej obniżenie za pomocą wentylatora. Obieg schłodzonego powietrza wymuszony przez wentylator powoduje obniżenie temperatury pokoju. Podobnie jest z gazem: najpierw trafia do sprężarki, gdzie wzrasta temperatura i ciśnienie pary od 60 do 100 stopni Celsjusza. Później dociera do skraplacza i tam, podczas procesu skraplania, temperatura na chwilę wzrasta, a zaraz potem jest obniżana przez wentylator. Czynnik chłodniczy w postaci cieczy płynie rurami do zaworu rozprężnego, gdzie znów dochodzi do zmniejszenia temperatury i ciśnienia substancji. Cały cykl powtarza się, kiedy ciekły czynnik ponownie znajdzie się w parowniku. Dzięki klimatyzatorowi możemy sami kontrolować temperaturę i stworzyć sobie najbardziej komfortowe warunki. Klimatyzacja poprawia samopoczucie, wywołuje uczucie świeżości i zwiększa efektywność wykonywanej pracy. A dodatkową zaletą jest czystsze powietrze, co stanowi efekt wyposażenia klimatyzatora w odpowiedni filtr, który pochłania kurz, dym czy różnego rodzaju pyłki.
 

Budowa

 
Klimatyzacja składa się z dwóch jednostek, co wynika właśnie z zasady działania. Tak więc mamy jednostkę wewnętrzną – z parownikiem – i zewnętrzną, w której znajduje się skraplacz. Muszą być one połączone ze sobą dwiema miedzianymi rurami, w których krąży czynnik chłodniczy, przenosząc ciepło z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Dokładniej mówiąc, jedna rura doprowadza skroplony czynnik z urządzenia zewnętrznego do wewnątrz, a druga odprowadza rozprężony gaz, czyli o zwiększonej objętości na skutek zmniejszania ciśnienia, z jednostki wewnętrznej na zewnątrz. W skrócie, klimatyzator chłodząco-ogrzewający składa się z czterech fundamentalnych elementów: parownika, który stanowi wymiennik ciepła pobieranego z pomieszczenia, sprężarki, skraplacza, czyli części oddającej ciepło do otoczenia, i zaworu rozprężnego, zmniejszającego ciśnienie czynnika chłodniczego.
 

Rodzaje klimatyzatorów

 
Obecnie na rynku możemy spotkać zarówno klimatyzatory przenośne, jak i stacjonarne. Ostatnio dość popularne staje się urządzenie typu split, którego jednostkę wewnętrzną instaluje się w pomieszczeniu, zewnętrzną natomiast – na zewnątrz budynku. To właśnie w skład tej drugiej wchodzi sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. Najbardziej wygodny jest system multisplit, dzięki któremu można klimatyzować kilka pomieszczeń jednocześnie – jedna jednostka zewnętrzna dostarcza energię kilku jednostkom wewnętrznym. Oczywiście powinna zostać ona zamontowana w miejscu zacienionym, tak aby się nie nagrzewała. Wewnątrz pokoju jednostki występują w wersji ściennej, okiennej, sufitowej, kanałowej, kasetonowej i stojącej, napędzane przez jednostkę zewnętrzną, Zaletą klimatyzatorów stojących, czyli przenośnych, jest swoboda w rozplanowaniu urządzenia pomieszczenia. Okienne natomiast są proste w obsłudze i dość tanie, jednakże stosunkowo głośno pracują. Klimatyzatory ścienne cechują się dużą wydajnością i cichą pracą, mają także dobrą cenę, co przyczynia się do wzrostu ich popularności i szerokiej gamy ofert na rynku.
 

Rynkowe propozycje

 
Wszystkim ceniącym sobie komfort na pewno przypadnie do gustu klimatyzator firmy Daikin FTXG Emura. Jest on uznawany za jedno z bardziej atrakcyjnych urządzeń, ze względu na budowę i cichy tryb pracy. Ta ostatnia cecha stawia go na pierwszym miejscu jako produkt idealny do sypialni. Ma on też tytanowy filtr oczyszczający, eliminujący z powietrza nie tylko toksyny, ale także nieprzyjemne zapachy. Dzięki nowoczesnej inwerterowej technologii poziom zużycia energii jest bardzo niski, co dodatkowo zwiększa liczbę atutów klimatyzatora.
Niestety, największe przyjemności z reguły najwięcej kosztują. Dlatego dla wyżej opisanego urządzenia postanowiliśmy znaleźć odpowiednią alternatywę. Proponujemy w tym miejscu klimatyzatory firmy Samsung, również dobrze dostosowujące się do każdego wnętrza. Niebieska poświata, którą roztaczają, nadaje pomieszczeniu nowoczesny wygląd. Producenci urządzenia wśród wielu funkcji wymieniają „good sleep”, która zapewni mocny i zdrowy sen, wytwarzając odpowiednią temperaturę.
Opisywane w tym miejscu klimatyzatory to nie tylko urządzenia przynoszące ulgę w upalne dni, ale także elementy ozdabiające przestrzeń. Warto tutaj wymienić choćby sprzęt firmy LG, z panelem przednim i możliwością wymiany obrazu. Istnieje nawet możliwość zamontowania klimatyzatorów w garderobie – są to tak zwane klimatyzatory kanałowe.
 

Technologie Inverter i ON/OFF

 
Trwałość urządzenia zależy od jakości sprężarki, która stanowi serce klimatyzatora. Dostępne na rynku sprężarki wykonane są w dwóch technologiach: ON/OFF i Inverter. Sprężarka pierwszej technologii pracuje nominalnie, przy wykorzystaniu jedynie swoich określonych parametrów mocy, lub jest całkowicie wyłączona. Konstrukcja typu Inverter dostosowuje się do zapotrzebowania chłodniczego lub grzewczego pomieszczenia, co pomaga znacznie zaoszczędzić energię elektryczną co najmniej o 20% w porównaniu z klimatyzatorem typu ON/OFF. Inverter to wynalazek bardziej złożony, a co za tym idzie – też droższy. Jednak najwcześniej po roku, a najpóźniej po trzech latach poniesione koszty wracają do naszego portfela i inwestycja się zwraca. Obecnie coraz rzadziej można spotkać klimatyzatory typu ON/OFF. A już na pewno będziemy musieli zdecydować się na wersję Inverter, jeśli zdecydujemy się na urządzenie typu multisplit. Reasumując, możliwości jest wiele, a wybór klimatyzatora odpowiadającego naszym potrzebom może nam zająć więcej czasu, niż myślimy.
 

NEO-Plasma

 
Technologia wciąż idzie do przodu, nawet w przypadku klimatyzacji. Przyjrzyjmy się dostępnemu na rynku unikalnemu systemowi oczyszczania powietrza NEO-Plasma, który tworzy siedem filtrów. Proces czyszczenia atmosfery składa się z pięciu etapów, podczas których dochodzi do usunięcia kurzu, pleśni, nieprzyjemnych zapachów i dymu papierosowego.
Dowiedzmy się więc, co się dzieje w poszczególnych etapach tego cudotwórczego systemu. Na samym początku działa antybakteryjny filtr wstępny, który usuwa nagromadzony kurz, pleśń oraz kurz z pościeli. Następnie zaczyna pracować węglowy filtr typu Nano, czyli mikroskopijnej wielkości, który zapewnia optymalne oczyszczanie środowiska z przykrych zapachów. Dalej w systemie NEO-Plasma uruchamiają się trzy filtry działające wspólnie. Dzięki nim dochodzi do redukcji licznych trujących związków organicznych występujących w powietrzu. Dodatkowo usuwają też nieprzyjemne zapachy, co zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniu. W czwartym etapie zaczyna działać filtr Nano Bio Fusion, który bezpośrednio dociera do ścianek komórek bakterii i alergenów w powietrzu, prowadząc do ich rozkładu, a co za tym idzie – obumarcia. Na samym końcu uruchamia się filtr plazmowy, redukujący kurz i zanieczyszczenia najmniejszej wielkości, także pyłki, domowe roztocza i sierść zwierząt. Zapobiega tym samym chorobom alergicznym, na przykład astmie.
 

Źródło ciepła

 
Wbrew powszechnie panującym skojarzeniom klimatyzacja to nie tylko urządzenie chłodzące. Klimatyzator może również działać jako pompa cieplna, kiedy dojdzie do odwrócenia obiegu gazu i cieczy. Termodynamiczne właściwości klimatyzatora powodują, że dostarcza on więcej energii cieplnej, niż zużywa prądu. Statystycznie wygląda to tak, że pobiera około 1 kW prądu, a przekazuje od 3 do 5 kW energii cieplnej. Z tego wynika, że zainstalowanie klimatyzacji zamiast ogrzewania pomieszczenia energią elektryczną jest bardziej opłacalne i znacznie zmniejszy koszty w zużyciu prądu. Należy jednak pamiętać o tym, że klimatyzator nie może być używany przy znacznym spadku temperatury: niektóre modele działają do minus 25 stopni Celsjusza, a niektóre są nieużyteczne już przy 0 stopni. Każdy klimatyzator ma mniejszą moc, kiedy spada temperatura powietrza, dlatego warto powierzyć montaż urządzenia doświadczonemu instalatorowi, który podczas sprawdzania warunków pomieszczenia na pewno wybierze dla nas najlepsze rozwiązanie. Instalacja pompy cieplnej idealne rozwiązanie na przykład na działkach rekreacyjnych, gdzie koszty instalacji ogrzewania elektrycznego byłyby zbyt wysokie. Najczęściej opcję tę wybierają właściciele domków jednorodzinnych, wolnostojących budynków usługowych oraz mieszkańcy kamienic. W tych miejscach wysokie koszty kupna i instalacji klimatyzatorów z funkcją grzewczą są później zwracane w wyniku dość niskich kosztów użytkowania. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z właściwości chłodzących tych urządzeń podczas upałów.
 

Kiedy kupić klimatyzator?

 
Najbardziej opłacalny jest zakup klimatyzatora jesienią. Przede wszystkim cena – jesienią zarówno urządzenie, jak i jego montaż są tańsze, nawet o 15%. Po drugie, termin oczekiwania na ekipę instalacyjną jest wtedy znacznie krótszy, więc lepiej być już przygotowanym na upały, a nie czekać na „elektryczny chłód” w czasie najgorętszych dni. Kolejny powód przemawiający za jesiennym zakupem to wspomniana funkcja grzewcza i oszczędności z nią związane. Klimatyzator może służyć także jako wentylator oczyszczający powietrze, co jest istotne niezależnie od pory roku.
 

Skuteczność klimatyzatora

 
Skuteczność klimatyzatora określają dwa współczynniki: EER i COP. Im większa ilość energii dostarczana przez urządzenie, tym wyższe wartości współczynników. Za określenie chłodzenie odpowiada EER, a COP wskazuje na funkcję grzania. Najprościej można wyjaśnić to na przykładzie. Jeśli współczynnik EER wyniesie trzy, to znaczy, że na jedną jednostkę zużytego prądu klimatyzator dostarcza trzy jednostki energii chłodniczej. I tutaj znowu ukłon w stronę urządzenia typu Inverter – ma ono wysokie współczynniki EER i COP i tym samym zużywa o połowę mniej energii elektrycznej niż zwykły klimatyzator pracujący w trybie ON/OFF o niskich współczynnikach.
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)