Wtorek, 19 Marzec 2019-Józefa i Bogdana
TwojRynek

Najnowsze

Wybieramy rośliny
2018-04-06Izabela Bohdanow fot. sxc Komentarze0 komentarzy
Ogród pełen pięknych kwiatów to dla osób pochłoniętych obowiązkami domowymi i zawodowymi niemożliwe do spełnienia marzenie. Na szczęście są w naszym otoczeniu pasjonaci roślin i ziół, którzy mogą zarazić innych swoimi zainteresowaniami. Zwłaszcza że wybór na rynku ogrodniczym jest ogromny i każdy może znaleźć coś dla siebie.
 
 
 
 
Krzewy ozdobne tworzą podstawę kompozycji ogrodu i jak sama nazwa wskazuje, stanowią jego ozdobę. Są to rośliny wieloletnie, niezmienne, niewymagające i łatwe w pielęgnacji. Stanowią dobre tło dla niższych roślin i skutecznie zasłaniają działkę od sąsiedztwa. Te o pięknych liściach robią w dodatku niezwykłe wrażenie estetyczne.
 

Krótki przegląd krzewów ozdobnych

 
Jednym z najwcześniej zakwitających krzewów jest porzeczka krwista. Dorasta do 1,5-2 metrów wysokości. Kwiaty są bardzo liczne, w odcieniach różowo-czerwonych. Porzeczka może rosnąć w słońu lub półcieniu, najlepiej w żyznej i wilgotnej, ale nie podmokłej glebie. W pobliżu domu czy tarasu warto posadzić kalinę koreańską. Jej białe kwiaty tworzą kuliste kwiatostany, rozwijają się razem z liśćmi i pięknie pachną. Kalina osiaga 1,5 m wysokości. Wystarczy jej przeciętna ziemia, a miejsce może być słoneczne lub lekko ocienione. Jeśli zależy nam na wyższych roslinach, postawmy na bez lilak, który w zależności od odmiany osiąga od 3 do 5 m wysokości. Dziś niestety trochę zapomniano o tej pachnącej, majowej roślinie. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, białe, różowe, fioletowe albo dwubarwne, pięknie przystrajając stół w kuchni czy w salonie. Bez można posadzić w słońcu i półcieniu, najlepiej w próchnicznej ziemi. Dobrze też znosi suszę. W maju i czerwcu kwitnie również piwonia krzewiasta, dorastając do 1,5-2 metrów wysokości. Duże kwiaty o średnicy nawet 20 cm mogą być pojedyncze lub pełne, białe, różowe, czerwone, niekiedy dwubarwne. Dobrze rośnie w próchnicznej glebie, na słońcu lub w lekkim cieniu, jest odporna na suszę. Przez pierwsze lata po posadzeniu wymaga osłaniania, gdyż może przemarzać. Pięknie pachnące kwiaty ma także jaśminowieć wonny, rosnący na przełomie maja i czerwca. Osiąga wysokość od 2 do 3 metrów. Sadzi się go w przeciętnej glebie, jednak w suchych miejscach częściej jest atakowany przez mszyce. Lubi słońce lub niewielki cień. Dobrze sprawdza się w roli żywopłotów. Bardzo obficie kwitnie krzewuszka cudowna. Ma bardzo różną wysokość – od zaledwie 1 metra do 2,5. Jej kwiaty występują w różnych odcieniach, rozwijając się zależnie od odmiany wiosną lub latem. Krzewuszka dobrze rośnie w przeciętnej glebie, w słońcu i półcieniu. Hortensja bukietowa, tzw. Grandiflora, ma 2 m wysokości i zakwita w lipcu. Kremowe kwiaty tworzące duże kwiatostany nie opadają z upływem czasu, lecz zmieniają barwę na różowawą, a następnie zasychają i w tej postaci pozostają do wiosny. Należy ją sadzić w próchnicznej glebie, w słonecznym lub półcienistym miejscu. Jeśli zależy nam na łatwej uprawie, postawmy na róże okrywowe. W przeciwieństwie do innych róż nie wymagają cięcia, okrywania zimą ani pryskania, są odporne na choroby. Należą do nich niewysokie odmiany o długich pędach, które pokładają się na ziemi i kwitną przez całe lato. Można je sadzić na skarpach i murkach, a także w pojemnikach.
 

Stawiamy szklarnię

 
O szklarni można pomyśleć dopiero wtedy, gdy ma się wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie. Szkielet szklarni stanowią zwykle profile stalowe. Ściany i dach są pokryte szkłem, dzięki czemu ciepło i światło pochodzi od promieni słonecznych, tworząc specyficzny klimat sprzyjający uprawie niektórych gatunków roślin ozdobnych lub jadalnych. Należy też pamiętać o ogrzewaniu szklarni. Pozwoli to na całoroczne utrzymanie zarówno roślin, jak i sadzonek, owoców czy warzyw. Coraz częściej w szklarniach stawia się urządzenia obsługiwane elektronicznie, które mają na celu dbanie o nawilżanie gruntu i powietrza, regulację ogrzewania, wymianę powietrza i doświetlenie. Im większe pomieszczenie przeznaczone na szklarnię, tym lepiej. Większa ilość powietrza jest korzystniejsza dla rozwoju roślin. Poza tym w mniejszej szklarni trudniej utrzymać odpowiednią temperaturę. Jeśli nie stać nas na budowę szklarni, a to najczęściej bardzo kosztowna inwestycja, możemy pokusić się w zamian o tunel foliowy (cieplarnię foliową). Szkielet zastępują tutaj rury PCV, metalowe bądź drewniane. Na pokrycie dachu zaś zamiast szkła używa się folii polietylenowej. Taka budowa szklarni przedłuża okres wegetacji roślin i chroni je przed wahaniami temperatury. Wadą jest to, że tunele foliowe nie są ogrzewane i nie zapewnią odpowiedniej temperatury zimą najbardziej ciepłolubnym roślinom.
 

Rośliny tropikalne

 
Zaletą posiadania szklarni jest także to, że oprócz tradycyjnych upraw możemy w niej pielęgnować rośliny typowe dla klimatu tropikalnego. W tym celu musimy stworzyć mikroklimat przypominający ich środowisko naturalne. Nie należy jednak popadać w przesadę i pamiętać o wietrzeniu szklarni. Wymiana powietrza wpływa na właściwy wzrost roślin i pozwala obniżyć temperaturę wewnątrz szklarni, która w upalne dni może wynosić nawet 60°C. Częste podlewanie latem to konieczność, nawet do dwóch razy dziennie. Zimą należy oczywiście ograniczyć nawadnianie, jednak pilnować, aby ziemia nie wyschła. najlepiej podlewać rośliny rano, kiedy ziemia jest chłodna, mniej paruje, a woda gromadzi się wokół korzeni. Przed wyborem odpowiednich gatunków warto zastanowić się, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na ich pielęgnację. Powinniśmy zakupić gatunki o podobnych wymaganiach, tak aby jedne rośliny nie zagłuszyły drugich. Jeśli marzymy o roślinności śródziemnomorskich, postawmy na cytrusy wabiące pięknymi kolorami i zapachami. W ten sposób w jednym miejscu możemy posadzić kilka odmian. W nieogrzanej szklarni będą owocować takie rośliny, jak kiwi, limeta, mandarynka, cytryna, figowiec pospolity, kumkwat, granat właściwy czy arbuz. Jest ich tak dużo, że na pewno uda nam się wprowadzić do wnętrza trochę egzotyki. Przy odrobinie cierpliwości możemy zasadzić w szklarni również przyprawy, na przykład pięknie pachnącą wanilię. Należy jednak pamiętać, że rośliny, którym teoretycznie warunki stworzone w szklarni tropikalnej powinny odpowiadać, nie zawsze rosną tak, jak byśmy chcieli. Nie należy się jednak zniechęcać, gdyż cierpliwość bywa najczęściej nagrodzona zachwycającym efektem. Może przynieść dużo satysfakcji i korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
 

Gdzie kupić rośliny?

 
Największe supermarkety, zarówno budowlane, jak i spożywcze, mają dział: dom i ogród. Tu również znajdziemy bogatą ofertę roślin, ale nie zawsze są one otoczone odpowiednią opieką. Obsługujący zazwyczaj kilka działów sprzedawcy nie zawsze mają czas na podlewanie roślin w porę czy nawożenie ich, co nie daje roślinom pełnej gwarancji dobrej jakości. Istnieje ryzyko, że część sadzonek się nie przyjmie w nowym miejscu. W supermarketach zaleca się kupowanie sadzonek w pojemnikach, gdyż lepiej znoszą trudne warunki. Nie możemy też za bardzo liczyć w takich sklepach na fachową pomoc.
Lepiej w takich przypadkach robić zakupy w gospodarstwach ogrodniczych specjalizujących się w uprawie i sprzedaży sadzonek. Z powodu braku marży są tam niższe ceny, a co najważniejsze – mamy do czynienia z bardzo dobrą jakością roślin. Kupowanie na bazarach, rzekomo bezpośrednio od producentów roślin, może okazać się ryzykowne. Pośrednicy mogą mieć bowiem w ofercie towar niepełnowartościowy, co często się zdarza w przypadku drzewek owocowych czy krzewów ozdobnych. Sadzonki są na początku kwitnienia, więc ich kupowania nie należy się obawiać. Ich kondycję rozpoznać można po liściach i kwiatach.
Początkujący ogrodnicy zazwyczaj nie wiedzą, kiedy można kupować i sadzić rośliny. Zakupów roślinnych dokonujemy od wiosny do późnej jesieni. Wyjątek stanowią rośliny kopane, z bryłą lub gołym korzeniem, które są dostępne w okresie wiosennym i jesiennym, rośliny pojemnikowane zaś można kupić także latem i bezpiecznie sadzić przez cały sezon.
 

Rośliny pojemnikowane

 
Rośliny pojemni kowane to takie, które od początku rosną w doniczkach. Stanowią najbezpieczniejszą i najczęstszą formę sprzedawanych roślin. Objętość pojemnika wynosi tyle samo co objętość korzeni i musi być proporcjonalna do części nadziemnej. Doniczka powinna być równomiernie wypełniona jędrnymi i białymi korzeniami. Należy na to szczególnie uważać, gdyż czarne korzenie świadczą o zachodzących procesach gnilnych w doniczce, co może mieć związek z nadmiernym podlewaniem i niewłaściwym drenażem. Roślina o zredukowanym systemie korzeniowym ma mniejsze szanse na przeżycie. Zwróćmy uwagę, że nadmierne przelewanie jest gorsze od krótkotrwałego przesuszenia – nadmierna ilość wody powoduje gnicie korzeni i roślina nie ma możliwości pobierania jej z podłoża i zasycha. Krótkotrwałe przesuszenie nie powoduje tak dużych szkód, gdyż rośliny mają system zabezpieczeń przed utratą wody.
 

Rośliny z bryłą korzeniową

 
Rośliny z bryłą korzeniową sprzedawane są wiosną i na jesieni, czyli w czasie, kiedy można je bezpiecznie wykopać. Ważne, by materiał pochodził ze sprawdzonych miejsc, które dają gwarancję, że rośliny były szkółkowane, czyli przesadzane z miejsca na miejsce (ewentualnie miały podcinane korzenie) i zostały odpowiednio wykopane. Oznacza to, że bryła jest zabezpieczona, zwarta i odpowiedniej wielkości. Mniejsze rośliny zabezpiecza się jedynie siatką jutową, większe oprócz juty mają też siatkę drucianą. Rośliny te umieszczane są często w pojemnikach z podłożem, dzięki czemu ogranicza się utratę wody i rośliny mogą swobodnie odbudowywać system korzeniowy. Podczas sadzenia nie należy zdejmować siatek zabezpieczających, a po posadzeniu trzeba mocno podlewać i ściółkować rośliny korą sosnową. Przez pierwszy rok po posadzeniu nie należy stosować nawozów zawierających azot, jedynie jesienią stosujemy nawozy jesienne. Z roślin iglastych z bryłą po bardzo niskich cenach sprzedawanych w supermarketach przeżywa jedna na dziesięć. Jest to spowodowane tym, że często pochodzą z Włoch i nieprzyzwyczajone do naszego klimatu – przemarzają. Innym powodem takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa pielęgnacja w punkcie sprzedaży – rośliny ułożone są w skrzynio paletach na nasłonecznionym placu, a to prowadzi do nadmiernego wysychania korzeni.
 

Rośliny z gołymi korzeniami

 
Do roślin z gołymi korzeniami zaliczamy drzewa i krzewy owocowe, róże czy liściaste rośliny żywopłotowe. Najważniejsze w ich przypadku jest to, by nie doprowadzić do wyschnięcia systemu korzeniowego. W sklepie powinny być trzymane w dołowniku wypełnionym podłożem. Dostępne są wczesną wiosną i na jesieni i tylko wtedy należy je sadzić. Gdy pojawią się liście, wzrasta ryzyko wyschnięcia roślin po posadzeniu. Oprócz systemu korzeniowego istotny jest pokrój rośliny – mocne pędy, jędrne, dobrze wybarwione liście, bez oznak żerowania szkodnika czy objawów chorobowych. Od wysokości ważniejsze jest zagęszczenie rośliny – sama będzie rosnąć także po posadzeniu, ale zagęszczanie to dobrych kilka lat regularnych zabiegów w szkółce. Wysokie, ale rzadkie żywotniki oferowane w supermarketach nie stanowią materiału na ładny żywopłot. Iglaste rośliny żywopłotowe powinny być zagęszczone od ziemi, krępe i gęste. Rośliny o kulistych koronach, takie jak klony, powinny mieć pędy główne równomiernie rozmieszczone po okręgu, odpowiednio zagęszczone, zbliżonej długości i grubości. W sklepach dostępne są także drzewa z przyciętą koroną, najczęściej wierzby japońskie i migdałki. Warto w nie zainwestować, gdyż nawet jeśli w danej chwili wyglądają mało atrakcyjnie, to jeśli cięcie wykonano właściwie i w odpowiednim momencie, wkrótce roślina wypuści pędy boczne i pięknie się zagęści. Dla nas oznacza to o jeden zabieg pielęgnacyjny mniej.

 

Zakładamy ogródek ziołowy

 
Właściwości lecznicze roślin są znane od wieków. Zioła pomagają zachować zdrowie i urodę, dlatego warto je stosować w każdej diecie. Zawierają witaminy, sole mineralne i inne wzmacniające związki, które ułatwiają trawienie, podnoszą odporność i odprężają. Do ogrodu ziołowego nadaje się bardzo dużo roślin. Poza „typowymi” ziołami, takimi jak bazylia czy tymianek, do tej grupy należy wiele gatunków roślin ozdobnych, na przykład: barwinek, lilia, miłek, miodunka, nagietek, naparstnica, nasturcja, orlik, pierwiosnek, przywrotnik, rojnik i zimowit. Można nimi obsadzić cały ogród lub jedną rabatę. Większość ziół, by dobrze rosnąć, potrzebuje dużej ilości światła. Wiele z nich bowiem pochodzi z południa Europy, dlatego najlepiej rozwijają się miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru. Uprawiane na słońcu mają większą zawartość olejków eterycznych i są bardziej aromatyczne. Przyjemnie pachnące zioła warto posadzić wokół kącika wypoczynkowego, tarasu albo pod oknami sypialni, gdyż przebywanie w ich pobliżu wpływa korzystnie na samopoczucie. Niektóre zioła wydzielają silny aromat już po ich muśnięciu, jak choćby lawenda, dlatego dobrze posadzić ją wzdłuż ścieżki.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)