Wtorek, 19 Marzec 2019-Józefa i Bogdana
TwojRynek

Najnowsze

Projekt ogrodu
2018-03-26Izabela Bohdanow fot. sxc Komentarze0 komentarzy
Choć zima ostatnimi czasy dała nam się mocno we znaki, to jednak cieplejsze dni zbliżają się wielkimi krokami. Z utęsknieniem wypatrujemy zielonych pąków na drzewach, kolorów wiosny. Marzymy o ogrzaniu się w promieniach słońca, najlepiej w zaciszu własnego ogrodu. Szczęśliwi posiadacze kawałka murawy mogą już planować zajęcia ogrodnicze na ten sezon, dla pozostałych zaś to dobry moment na zrealizowanie związanych z tym marzeń. 
 
 
 
Przy zakładaniu ogrodu należy dokładnie zaplanować kolejność prac. Poszczególne etapy powinny obejmować zaprojektowanie ogrodu, przygotowanie terenu, budowanie architektury ogrodowej, zaprojektowanie oświetlenia, układanie instalacji elektrycznej i położenie nawierzchni, przygotowanie ziemi i sadzenie roślin oraz zakładanie trawnika. Ogród możemy zaprojektować samodzielnie lub skorzystać z usług specjalisty. Na początku należy przemyśleć, jakie funkcje ma spełniać ogród, gdzie założyć trawnik i posadzić rośliny, a także jak najlepiej poprowadzić ścieżki. Projektant wskaże odpowiednie rośliny, uwzględniając ich wymagania położeniowe. Zaplanuje również rozmieszczenie działki ze wszystkimi jej elementami, takimi jak ogrodzenie, podjazd, ścieżki ogrodowe, oświetlenie oraz obiekty małej architektury, na przykład altana czy zbiornik wodny. Dobry projektant zaproponuje kilka koncepcji zagospodarowania działki na ogród. Po dokonaniu wyboru przez inwestora przygotuje szczegółowy projekt z dokumentacją techniczną i kosztorysem. Zazwyczaj zajmuje się również realizacją. Jeżeli jednak na przykład z powodów finansowych nie będziemy chcieli z niej skorzystać, możemy sami urządzać ogród etapami na podstawie sporządzonego przez specjalistę projektu.
Podczas przygotowywania terenu trzeba najpierw uprzątnąć teren działki po budowie domu i odpowiednio przygotować podłoże do ukształtowania powierzchni. Do tego dobrze jest wykorzystać nieurodzajną ziemię spod fundamentów, sypaną warstwami nie grubszymi niż 30 cm i ubijaną zagęszczarką. Po przygotowaniu terenu wytyczamy nawierzchnie – podjazd, dróżki ogrodowe czy miejsce wypoczynku. Przed posadzeniem krzewów czy kwiatów należy zaplanować elementy architektury ogrodowej, takie jak altana pergola, murek oporowy, oczko wodne czy schody. To dzięki nim ogród nabiera indywidualnego charakteru. Elementy te poprawiają również komfort naszego wypoczynku. Jednak ich budowa wymaga przestrzeni, co często wiąże się ze zniszczeniem części najbliższego otoczenia, na przykład rosnących blisko roślin. Dlatego powinniśmy zabrać się za nią jak najszybciej. Ważnym etapem jest także ułożenie instalacji elektrycznej i położenie powierzchni. Przewody elektryczne należy umieścić na podsypce z piasku na głębokości 60 cm i oznaczyć niebieską folią.
Z przygotowywaniem miejsca na ogród jest podobnie jak z domem czy mieszkaniem – o niektórych rzeczach trzeba pomyśleć na początku drogi. Jeśli odpowiednio wcześniej zaplanujemy oświetlenie, będziemy mogli podziwiać ogród także nocą. Rozwiązań jest wiele – możemy postawić lampy ogrodowe przy ścieżkach, podświetlić niektóre rośliny lub elementy architektoniczne oraz oświetlić taras czy oczko wodne. Aranżację oświetlenia trzeba właściwie przemyśleć. Zbyt dużo punktów świetlnych może zaburzyć całe piękno zielonej przestrzeni. Dobrze obmyślony projekt doda miejscu magii i tajemniczości. W przypadku oświetlenia zasada: im więcej, tym lepiej się nie sprawdza. Oświetlenie w ogrodzie oprócz wrażeń estetycznych, powinno dawać nam przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Dlatego należy zadbać o podświetlenie wejścia do domu i furtki. Światło powinno padać na drzwi i podest wejściowy. Trzeba także pamiętać o lampach, choćby przy podjeździe i ścieżce prowadzącej od bramy do wejścia. Dla zachowania bezpieczeństwa należy też oświetlić schody zewnętrzne i miejsca o nierównej powierzchni, gdyż po zapadnięciu zmroku łatwo się tam potknąć. Dobrym rozwiązaniem jest również światło na tarasie dla relaksu w godzinach wieczornych. W ogrodzie stawiamy oprawy oświetleniowe zewnętrzne, mające wysokie IP – z angielskiego ingress protection, stopień ochrony urządzenia elektrycznego przed penetracją czynników zewnętrznych – minimalnie 44, te podwodne muszą mieć w przypadku małych zbiorników wodnych IP 67, a do większych i głębszych stosuje się oprawy z IP 68. Lampy muszą być kupione u sprawdzonego producenta – tylko wtedy oświetlenie spełni wymogi jakościowe i bezpieczeństwa. Montaż oświetlenia w ogrodzie także warto określić już wcześniej – na etapie projektu instalacji domu. Zasilane jest ono zwykle dzięki dodatkowemu obwodowi z instalacji domowej. Musi zapewniać ciągłość zasilania i chronić przed porażeniem poprzez wyłącznik nadmiarowoprądowy, odpowiednio dobrany do obciążenia instalacji, jak i różnicowoprądowy – przeciwporażeniowy. Oświetlenie ogrodu można zasilać niskim lub wysokim napięciem.
Aranżacje ogrodów muszą być dopasowane do otoczenia i domu. Obecnie dość często wnętrze domu i ogrodu się przenikają. Warto wybrać taką aranżację ogrodu, w której będziemy się najlepiej czuć i w jakiej chcemy odpoczywać. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy styl ogrodu, musimy pamiętać o uporządkowaniu go. Ogród nieuporządkowany, choćby w najlepszym stylu, nie będzie wyglądał ładnie. Powinien mieć wydzielone strefy i spełniać nasze oczekiwania. Aranżacje ogrodów wykonujemy najczęściej samodzielnie, ale można też skorzystać z pomocy architekta krajobrazu.
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)