Środa, 19 Grudzień 2018-Urbana i Dariusza
TwojRynek

Najnowsze

Budownictwo energooszczędne
2018-02-22Izabela Bohdanow fot. sxc Komentarze0 komentarzy
Moda na bycie „eko” nastała także w budownictwie pod postacią oszczędzania energii. Coraz częściej podczas budowy domu znaczenia nabiera niski koszt utrzymania obiektu. Energooszczędne budowanie jest w Polsce coraz bardziej popularne i oby trwało to jak najdłużej. 
 
 
 
 
 
Od początku nowego tysiąclecia nastąpiła znacząca zmiana w podejściu Polaków do oszczędzania energii w budownictwie. Podczas budowy własnego domu poza takimi aspektami jak koszt budowy czy funkcjonalność, zaczął liczyć się również niski koszt utrzymania obiektu, czyli mniejsze koszty eksploatacji domu. Z pewnością dzieje się tak za sprawą coraz większej liczby projektów edukacyjnych i działań popularyzatorskich dotyczących energooszczędnego budowania.
 

Dom energooszczędny

 
Dom energooszczędny to budynek, który poprzez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne może być eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii. Dotyczy to zwłaszcza energii termicznej, odpowiedzialnej za ogrzewanie i ciepłą wodę, czyli to, za co zazwyczaj rachunki są najwyższe. Budownictwo energooszczędne pozwala ograniczyć zużycie energii, zminimalizować straty ciepła oraz zmniejszyć koszty eksploatacji budynku. W domach energooszczędnych zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku wynosi 95 kWh/m² (na rok), współczynnik E zaś w przypadku tradycyjnego budownictwa wynosi 120-180 kWh/m² (na rok).
 

Izolacja termiczna

 
Jednym z najistotniejszych elementów wpływających na energooszczędność domu jest odpowiednia izolacja termiczna budynku i ograniczenie strat ciepła. W przypadku budynków jednorodzinnych największy udział w stratach ciepła mają okna, wentylacja, ściany zewnętrzne i dach. Bardzo istotne jest to, aby poszczególne elementy tworzące powłokę zewnętrzną budynku, oprócz posiadania właściwych parametrów, były dobrze do siebie dobrane, tak żeby w miejscach ich połączeń nie powstawały nieszczelności umożliwiające konwekcję powietrza bądź powstawanie mostków termicznych. Przegrody zewnętrzne budynków energooszczędnych powinny gwarantować ciągłość izolacji termicznej i powłoki zapewniającej szczelność. Ważną rolę w zapewnieniu odpowiedniej izolacji cieplnej i szczelności budynku odgrywa odpowiednia stolarka okienna, która powinna być odpowiednią barierą dla strat ciepła. Istnieje jeszcze jeden ważny aspekt, o którym trzeba tutaj wspomnieć. Budownictwo energooszczędne opiera się na sprawnym przepływie powietrza w pomieszczeniach, dzięki czemu wytworzony wewnątrz mikroklimat nie zmienia się i nie wpływa negatywnie na zdrowie mieszkańców, nie trzeba obawiać się zawilgocenia, pleśni ani zbytniego wysuszenia powietrza.
Wykorzystanie warunków naturalnych
 
Odpowiednie rozwiązania projektowe także mogą przyczynić się do mniejszego zużycia energii. Ważne jest usytuowanie budynku wobec stron świata. Liczą się takie parametry, jak odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń, ich wysokość, a nawet określony kształt okien. Po stronie północnej powinno się rozmieścić spiżarnię czy garderobę, na południowej zaś sypialnię, pokój dzienny czy salon. Podobnie z oknami – większe powinny znajdować się po stronie południowej, a mniejsze po stronie północnej. Dach powinien być tak zaprojektowany, aby umożliwić optymalne wykorzystanie ciepła słonecznego. Największa jego powierzchnia powinna więc znajdować się od strony południowej, a nie północnej.

 

Zalety energooszczędnego budowania

 
Niewątpliwie na pierwszym miejscu należy tu wymienić niskie rachunki i tanią eksploatację, bo przecież o to głównie chodzi. Zapotrzebowanie na energię w domu energooszczędnym jest znacznie mniejsze niż w przypadku domu budowanego metodą tradycyjną. A to oznacza stosunkowo małe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę. Domy energooszczędne pozwalają uzyskać o 70% niższe koszty zużywanej energii i 10 razy niższe rachunki za ogrzewanie. Dom energooszczędny jest tani w eksploatacji, o czym przekonujemy się z roku na rok, gdyż równoważy się różnica kosztów budowy w porównaniu z domem tradycyjnym. Inwestycja budowy dość szybko się zwraca, tym bardziej że jej koszty nie odbiegają znacznie od kosztów budowy metodą tradycyjną, ale o tym później.
Inną zaletą budownictwa energooszczędnego jest odczuwanie komfortu cieplnego o każdej porze roku. A to za sprawą stosowanych systemów ociepleń. Dobrze zaizolowane połączenia i przegrody zewnętrzne to gwarancja likwidacji strat ciepła oraz mniejszego ryzyka rozwoju pleśni. Funkcjonalny projekt domu gwarantuje wygodę i zapewnia komfort użytkowania obiektu. Budynek wzniesiony zgodnie ze stronami świata, z odpowiednio rozmieszczonymi pokojami, jest prawidłowo doświetlony, co doskonale wpływa na samopoczucie. Dostęp światła dziennego jest niezwykle ważny dla zdrowia mieszkańców, zwłaszcza że pozwala zaoszczędzić na oświetleniu.
Domy energooszczędne to świetna inwestycja na lata. Ich wartość rynkowa stale się podnosi, gdyż mieszczą się w standardach budownictwa przyszłości. Domy budowane technologią tradycyjną wciąż będą wymagały zastosowania dodatkowych form izolacji, budynki energooszczędne zaś spełniają wymogi Unii Europejskiej i będą je spełniać jeszcze przez długie lata. Wartość domu energooszczędnego stale rośnie, dlatego jego sprzedaż nie powoduje strat finansowych, wręcz przeciwnie – może przynieść zysk inwestorowi.
 

Budownictwo energooszczędne a środowisko

 
Budynki energooszczędne gwarantują domownikom lepszą izolację akustyczną w porównaniu z tradycyjnymi budynkami. Wszelki hałas emitowany z zewnątrz ulega wytłumieniu dzięki przegrodom zewnętrznym, zanim dotrze do wnętrza domu energooszczędnego. Zapewnia on swoim mieszkańcom komfortowe warunki egzystencji bez względu na warunki pogodowe dzięki wykorzystaniu w obiekcie systemu wentylacji, która zapewnia stałą wymianę powietrza oraz usuwa zanieczyszczenia pojawiające się podczas użytkowania budynku. Filtracja powietrza wewnątrz pomieszczeń uwalnia od wszelkich alergenów i bakterii. Wykorzystanie technologii energooszczędnej przyczynia się także bezpośrednio do ochrony środowiska oraz zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Redukcja emisji CO2 do atmosfery o około 3 tony w ciągu roku, stosowanie materiałów podlegających recyklingowi oraz inwestycja w energooszczędne urządzenia – to wszystko świadczy o proekologicznych cechach budownictwa energooszczędnego. Po wykonaniu budynku, ale z uwzględnieniem w fazie projektowania, należy przewidzieć i następnie go utrzymywać w sposób ekologiczny. Na tym etapie zwraca się szczególną uwagę na recykling odpadów wytwarzanych w trakcie użytkowania. W działaniach UE budownictwo ekologiczne ma status wiodącej gałęzi przemysłu o kluczowym znaczeniu dla oszczędności energii z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych, minimalizacji emisji gazów cieplarnianych, zmniejszania niekorzystnego wpływu na klimat i środowisko naturalne, a także na zdrowie i samopoczucie użytkowników budynków. Współczesna polityka zakłada, że wszystkie nowo powstające budynki powinny produkować tyle samo energii, ile zużywają. Energia odnawialna wciąż pnie się w górę w hierarchii gałęzi przemysłu.
 

Koszty budowy domu energooszczędnego

 
Budowa domu energooszczędnego jest niewiele droższa od budowy domu realizowanego w technologii tradycyjnej. W wyniku większej świadomości ekologicznej inwestorów z roku na rok maleją koszty budowy domu energooszczędnego. Średnio całkowity koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy o 5-15% w stosunku do budownictwa tradycyjnego, jednak zapotrzebowanie na energię jest o 50% mniejsze. Już po kilku latach zwracają się koszty budowy ze względu na niższe rachunki za ogrzewanie i eksploatację. Jak możemy dowiedzieć się ze źródeł internetowych, „od 2020 roku zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2010/31 budowanie domów o niemal zerowym zużyciu energii zacznie obowiązywać wszystkich inwestorów”. Różnicę kosztów inwestycji w budowie domu energooszczędnego można pozyskać dzięki programowi wsparcia, jaki oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek o dopłatę do kredytu na budowę domu energooszczędnego można składać w bankach, które podpiszą umowę o współpracy z NFOŚiGW. Podsumowując, koszty budowy ekologicznych budynków są wyższe od tradycyjnego sposobu budowania. Jednak inwestycje te zwracają się w ciągu 5-15 lat. Ekologiczne budynki pozwalają na zaoszczędzenie od 30 do 50% energii, zużywają o ok. 30% mniej wody, a emisja szkodliwych gazów do atmosfery jest ograniczona o prawie 40%.
 

Systemy oceny budynków

 
Już sam pierwszy ogląd budynku pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia z budynkiem ekologicznym. Świadczą o tym chociażby zamontowane systemy fotowoltaiczne czy zbiorniki na deszczówkę. Do profesjonalnej oceny budynków pod kątem ich ekologiczności wykorzystuje się naukowe systemy weryfikacji, np. amerykański LEED czy brytyjski BREEAM.
LEED, czyli Leadership in Energy and Environmenral Design, to uznany na całym świecie system oceny oddziaływania budynku na środowisko naturalne. LEED pozwala sprawdzić, czy budynek został zaprojektowany i wybudowany z wykorzystaniem materiałów oraz metod, które sprzyjają oszczędzaniu energii, ograniczeniu emisji szkodliwych gazów oraz wpływają na poprawę samopoczucia użytkowników budynku. LEED pozwala ocenić zaprojektowane rozwiązania oraz zweryfikować ich działanie w wybudowanym budynku. Jest stworzony tak uniwersalnie, że może być stosowany zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i komercyjnym. Do oceny budynku pod kątem jego ekologiczności służy też brytyjski system BREEAM − BRE Environmental Assessment Method. Poza Wielką Brytanią do oceny budynków używa się BREEAM w wersji międzynarodowej. System ten uwzględnia warunki lokalne oraz regulacje prawne w poszczególnych państwach. W Polsce wybudowano jeden budynek, który uzyskał certyfikat BREEAM z oceną bardzo dobrą – budynek biurowo-konferencyjny Trinity Park III w Warszawie. Zarówno LEED, jak i BREEAM, oceniają budynki w oparciu o wiele kryteriów środowiskowych oraz związanych ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami.
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)