Piątek, 20 Lipiec 2018-Czesława i Hieronima
TwojRynek

Najnowsze

Urządzenia grzewcze
2017-09-18Joanna Turakiewicz, fot. (jppi) Komentarze0 komentarzy

Ogrzewanie elektryczne, a może kominek? Jakie urządzenie grzewcze najlepiej sprawdzi się do naszego domu lub mieszkania? Warto się nad tym zastanowić, tym bardziej że sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami, a pogoda potrafi nas zaskoczyć.

 

 

Kocioł elektryczny

 
Prąd można wykorzystać do ogrzewania domu. Same urządzenia do ogrzewania elektrycznego są tanie, a ich instalacja jest bardzo prosta. Ogrzewanie elektryczne spodoba się zwłaszcza tym, którzy komfort użytkowania. Kotły elektryczne to bowiem z wygodniejszych sposobów na ogrzewanie domu. Mogą być wykorzystane do ogrzewania wody użytkowej lub zasilania grzejników. Ten typ ogrzewania cieszy się coraz większą popularnością z powodu licznych zalet. Prąd jest przede wszystkim najbardziej ekologicznym źródłem ciepła – nie wytwarza zanieczyszczeń, nie obciąża środowiska naturalnego. Wysoka cena prądu w wielu przypadkach może zostać zrekompensowana przez niskie koszty inwestycyjne związane z budową instalacji grzewczej. W cenie kotła elektrycznego odpadają koszty przyłącza gazowego, budowy komina i wkładu kominowego. Koszt instalacji obniża również brak konieczności budowy pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię i skład opału. Do podłączenia urządzenia elektrycznego wystarczy odpowiedni przydział mocy w zakładzie energetycznym. Kotły elektryczne praktycznie nie wymagają okresowych przeglądów – nie musimy się więc martwić o koszty przeglądu instalacji gazowej, kominowej i wentylacyjnej. Dodatkowo są one bezobsługowe i zajmują mało miejsca.
 

Ogrzewanie domu prądem

 
Ogrzewanie kotłem na paliwa stałe jest obecnie najtańsze w eksploatacji – w jego przypadku koszt wytworzenia kilowatogodziny ciepła wynosi ok. 15 gr. Średnio 40 gr więcej kosztuje kilowatogodzina ciepła wytworzona przez kocioł elektryczny. Dlatego energia elektryczna zaliczana jest do najdroższych źródeł ciepła. Jednak ogrzewanie kotłem na paliwa stałe jest wyjątkowo mało komfortowe, gdyż trzeba pamiętać o systematycznym uzupełnianiu paliwa i czyszczeniu kotła. Kotły elektryczne mogą współpracować z dowolnym typem grzejników oraz z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Nadają się zatem idealnie do domów i mieszkań, które nie mają dostępu do sieci gazowej, a także jeśli nie ma miejsca na składowanie opału. Urządzenie elektryczne pozostaje jedynym rozwiązaniem również wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania komina w budynku.
 

Pompy ciepła i kotły kondensacyjne

 
Pompa ciepła generuje znaczną ilość ciepła przy obniżonych kosztach. Jej dodatkową zaletą jest możliwość czerpania i przetwarzania ciepła z powietrza, wód powierzchniowych i gruntu, a także to, że jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Sam zakup pompy wiąże się jednak z wysokimi kosztami, ale inwestycja szybko się zwraca, dodatkowo przyczyniając się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska. Pompy ciepła, a także kotły kondensacyjne, najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Zasilane są bowiem wodą o dość niskiej temperaturze. Opłaca się zainstalować ogrzewanie podłogowe w kuchni czy w łazience w celu eliminacji efektu zimnych posadzek. To rozsądne rozwiązanie, jeśli w innych pomieszczeniach znajdują się grzejniki. Gdyby zadaniem ogrzewania podłogowego byłoby zapewnienie komfortowej temperatury na większej powierzchni, koszty eksploatacji będą na tyle duże, że warto jednak pokusić się na instalację wodnego ogrzewania podłogowego. Jeśli inwestycja będzie zasilana przez kocioł na tanie paliwo, na pewno nam się zwróci.

 

Ogrzewanie domu kominkiem

 
Najczęściej kominki działają w taki sposób, że ciepło powstające w palenisku przekazują powietrzu, które dołem dostaje się pod obudowę wkładu (powietrze musi móc swobodnie przepływać, aby się nadmiernie nie nagrzewał), a po ogrzaniu wypływa kratkami umieszczonymi w górnej części okapu. Po rozpaleniu ognia w palenisku pomieszczenie bardzo szybko się ogrzeje, ale po jego wygaśnięciu równie szybko wychłodzi. Obudowa kominka pozostanie chłodna. Zupełnie inaczej niż w przypadku kominków tak zwanych akumulacyjnych, których obudowy robi się z ciężkich materiałów szamotowych o dużej pojemności cieplnej, a często jeszcze wykańcza kaflami, także dobrze się nagrzewającymi i długo trzymającymi ciepło. Za sprawą tych materiałów kominki akumulacyjne działają podobnie do budowanych kiedyś pieców kaflowych. Podczas palenia nagrzewają się, a kiedy ogień wygaśnie, jeszcze przez kilka godzin przekazują ciepło do pomieszczenia. W większości wypromieniowują je w kierunku przegród oraz mebli i przedmiotów znajdujących się we wnętrzu.
Ogrzewanie kominkowe za pomocą wkładu z płaszczem wodnym wymaga układu otwartego, czyli otwartego naczynia wzbiorczego, które może dodatkowo utrudniać pracę całego systemu. W systemach dystrybucji gorącego powietrza nie ma możliwości dokładnego kontrolowania temperatury powietrza i jego ilości, a tym samym dokładnej ilości energii cieplnej, które pomieszczenie w danej chwili potrzebuje. Ogrzewanie kominkowe jako jedyne źródło ciepła może być stosowane jedynie w domkach letniskowych/sezonowych.
Ogrzewanie domu kozą
Większość urządzeń wypromieniowuje część wytworzonego ciepła w kierunku ścian, podłogi, przedmiotów i ludzi w pomieszczeniu, a część zużywa na ogrzanie powietrza cyrkulującego wokół paleniska. Zwykle przód i góra kozy grzeją przez promieniowanie, a tył i boczne ścianki – przez konwekcję. W piecach żeliwnych przeważa zjawisko radiacji (promieniowania). Takie piece najlepiej nadają się więc do ogrzewania dużych otwartych przestrzeni.
W ciasnych wnętrzach może być zbyt gorąco w bezpośrednim sąsiedztwie paleniska. Piece konwekcyjne mają w dolnej części wloty, przez które chłodne powietrze dostaje się do przestrzeni między ich korpusem a tak zwanym drugim płaszczem, a w górnej kratki wylotowe, przez które ogrzane powietrze wydostaje się do pomieszczenia. W pobliżu takiego pieca nie odczuwa się nadmiernego nagrzania. Przeważający udział konwekcji sprawia, że ciepło lepiej rozchodzi się do miejsc oddalonych od urządzenia. Najlepiej można wykorzystać walory grzewcze kozy, ustawiając ją centralnie na kondygnacji domu, zwłaszcza gdy nie jest ona podzielona ścianami na małe osobne pomieszczenia. Ogrzane powietrze będzie mogło swobodnie krążyć po wnętrzu i w każdym miejscu zapewnić zbliżoną temperaturę.
Kozy a kominki
Kozy w porównaniu z kominkami najlepiej się nadają do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń. Szczególnie dobrze w takiej roli sprawdzają się urządzenia na pelety, bo dzięki zasobnikom paliwa i elektronicznym sterownikom mogą przez dość długi czas pracować bez ingerencji użytkownika. Kiedy warto wybrać kozę? Przede wszystkim wtedy, gdy mamy niewiele miejsca na dodatkowy element wyposażenia, potrzebujemy atrakcyjnego i niedrogiego w eksploatacji urządzenia grzewczego wspomagającego miejscowo istniejący centralny system grzewczy. Kozy wybierane są najczęściej podczas montażu w gotowym do użytkowania wnętrzu. Spodobają się zwłaszcza tym, którym zależy na szybkiej i sprawnej instalacji bez kłopotliwych prac budowlanych. Warto zainwestować w nie również wtedy, gdy istnieje obawa co do wytrzymałości podłoża, na którym ma stanąć urządzenie lub mamy plany w niedalekiej przyszłości zmienić wystrój wnętrza lub przenieść urządzenie w inne miejsce.
Ogrzewanie domu kominkiem natomiast można określić trzema prostymi hasłami: cieplej, taniej, ekologicznie. Kominek doskonale sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła. Nie trzeba w nim palić stale, co mogłoby być uciążliwe, lecz wtedy, kiedy mamy na to czas i ochotę lub gdy podstawowy system grzewczy nie zapewnia odpowiedniej temperatury. Koszt energii ze spalania drewna jest aż trzykrotnie niższy niż energii elektrycznej i mniej więcej dwukrotnie niższy niż energii z propanu lub oleju opałowego. Dogrzewanie kominkiem pozwoli więc odczuwalnie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Oprócz tego drewno jest paliwem odnawialnym. Podczas spalania emituje do atmosfery tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej w procesie fotosyntezy zużyło drzewo, z którego go pozyskano. Zawiera też niewiele siarki i popiołu, więc jest ekologiczne.
 

Grzejniki

 
Grzejniki działają na zasadzie konwekcji i promieniowania. Konwekcja to proces polegający na podgrzewaniu masy powietrza w grzejniku, a następnie przekazywaniu sobie energii przez cząsteczki powietrza. Promieniowanie zaś polega na wydzielaniu ciepła na powierzchni, na którą padają promienie, bez podgrzania całej masy powietrza. Podczas konwekcji, w odróżnieniu od promieniowania, temperatura w całym pomieszczeniu znajduje się na podobnym poziomie. Wyróżniamy grzejniki aluminiowe/miedziane oraz stalowe płytowe. W grzejnikach aluminiowych płyn niezamarzający lub woda przepływa przez elementy grzejne grzejnika, ogrzewając je, a one przekazują ciepło na żeberka aluminiowe. Przez żeberka z kolei przepływa zimne powietrze zasysane z dołu grzejnika i ogrzane wylatuje przez górną część grzejnika do pomieszczenia. W grzejnikach stalowych płytowych gorąca woda przepływa przez kanały wodne i oddaje ciepło płycie, która przekazuje je do otoczenia.
 

Rodzaje grzejników pokojowych

 
Grzejniki pokojowe dzielimy na stalowe i pozostałe, czyli wspomniane miedziane i aluminiowe. W przeszłości stosowano także grzejniki żeliwne. Zaleca się, aby w jednej instalacji montować grzejniki z jednego materiału. Grzejniki stalowe są zazwyczaj tańsze od aluminiowych i mają więcej form. Czasem przypominają stare, żeliwne kaloryfery żeberkowe, innym razem mogą wyglądać całkowicie nowocześnie. Są cięższe i mają więcej różnych wymiarów. Poza tym zawierają mało wody i można nimi dobrze sterować. Do grzejników stalowych zaliczamy grzejniki płytowe, rurowe i łazienkowe. Te dobrej jakości równomiernie oddają ciepło. Grzejniki aluminiowe i miedziane natomiast są lekkie, a ich przewodnictwo cieplne ocenia się wysoko. Łatwo można sterować ilością ciepła, które oddają do pomieszczenia. Cechują się wysoką odpornością na korozję, ale nie należy ich montować w pomieszczeniach, w których aluminium jest narażone na reakcje chemiczne z kwasami. Niektóre grzejniki aluminiowe, a dokładnie ich żeberka, można kupować w częściach w zależności od potrzeb.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)