Poniedziałek, 25 Marzec 2019-Marii i Wieńczysłąwa
TwojRynek

Najnowsze

Ogrzewanie z natury
2014-03-24Rafał Krzymiński, fot.(dynamix) Komentarze1 komentarz
Energia pozyskiwana ze źródeł naturalnych zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza tych, dla których kwestia ochrony środowiska nie jest obojętna. Oczywiście taki system grzewczy musi być efektywny – pracować wydajnie i oszczędnie.
 
 
 
 
 
 
Ogrzewanie domu ciepłem z natury wiąże się z zakupem odpowiedniego urządzenia grzewczego – czyli pompy ciepła, wykonaniem instalacji, kosztem użycia niewielkiej ilości energii do napędzenia sprężarki urządzenia
Takie ogrzewanie nie powoduje produkcji dymu, popiołu, ani innych szkodliwych substancji.
 

Pompa ciepła

 
Pompę ciepła można polecić osobom, które chcą zapewnić sobie komfortowe i tanie ogrzewanie, uniezależnić się od częstych zmian cen tradycyjnych paliw oraz doceniającym potrzebę ochrony środowiska naturalnego.
 
Pompa służy do ogrzewania domu, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ciepło słoneczne zgromadzone w gruncie, wodzie gruntowej i powietrzu jest przekształcane i przekazywane do instalacji grzewczej. Pompa ciepła nie wymaga obsługi i jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła.
 
Instalacja z pompą ciepła będzie działać dobrze w takich warunkach do jakich została zaprojektowana. Jej moc musi być dostosowana do zapotrzebowania domu na ciepło. Można wykonać tanią instalację licząc na to, że zimy będą łagodne, lub droższą, która w każdych warunkach zapewni niskie rachunki i długie bezawaryjne użytkowanie. Najlepszym wyborem jest urządzenie z modulacją mocy, czyli płynnym dostosowaniem do aktualnych potrzeb. Modulacja umożliwia też łagodny rozruch pompy, co znacznie przedłuża jej żywotność.
- Pompa ciepła ma bardzo wiele zalet - tłumaczy Daniel Polak, z firmy Partner Technika Grzewcza (Viessmann) – Po pierwsze w wypadku jej zastosowania nie ma konieczności budowy jakiejkolwiek instalacji ani komina. Nie ma też spalin. Ponadto nie interesują nas projekty i pozwolenia na przyłącza. To spory komfort i niskie koszty eksploatacji.
 
- Zauważyliśmy wzrost zainteresowania pompami ciepła, jako alternatywy dla gazu i oleju opałowego. – przekonuje Robert Wiśniewicz z firmy Instal-Rob - W skali kraju odnotowano wzrost sprzedaży o ok. 20%, szczególnym zainteresowaniem cieszą się pompy powietrze/woda do ciepłej wody użytkowej z racji najtańszej pompy pod względem inwestycyjnym i możliwości zastosowania niemal w każdych warunkach. Niewątpliwie popularność pomp ciepła będzie rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępna w naturze, w powietrzu, gruncie i wodzie, ciepło niskotemperaturowe, którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Decyzja o zakupie pompy ciepła niesie za sobą spory wydatek, jednak w perspektywie pozwala obniżyć zużycie energii na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody nawet o 80 proc.
 

A jakie błędy popełniamy wybierając pompę?

 
- Wybierając pompę nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest jej moc, od której uzależniony jest wybór właściwego źródła - mówi Daniel Polak – Pompa za mała lub za duża sprawia kłopoty przy właściwej eksploatacji.
 
Instalacje z pompami cieplnymi mogą pracować w czterech trybach. Tryb monowaletny zakłada, że pompa ciepła została dobrana do pokrycia 100 proc. zapotrzebowania na energię w budynku. Ten tryb pracy nie nadaje się dla pomp ciepła typu powietrze-woda, których moc spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. W trybie monoenergetycznym ma mniejszą moc, niż moc obliczeniowa ogrzewanego budynku. W największym uproszczeniu oznacza to, że pompa ciepła nie jest w stanie samodzielnie ogrzać budynku. W tej sytuacji koniecznie trzeba zamontować współpracującą z nią grzałkę elektryczną. Często takie rozwiązanie sprawdza się w nowym budownictwie, gdzie jest mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Tryby biwalentne zakładają współpracę pompy ciepła z innym źródłem ciepła. Moc pompy powinna wynosić minimum 50 proc. zapotrzebowanie na energię w budynku. Drugie źródło ciepła powinno być sterowanie automatycznie i przez pompę ciepła blokowane i zwalniane do pracy. Pompa ciepła może pracować równolegle z drugim źródłem ciepła lub być wyłączona w czasie pracy drugiego źródła. Opisane tryby są nazywane: równoległym i alternatywnym. Układy takie są zalecane do modernizacji istniejących instalacji grzewczych, a także do nowych budynków do obniżenia kosztów inwestycyjnych.
 

Ciepło ze słońca

 
Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem ze wszystkich odnawialnych źródeł energii są kolektory słoneczne. Inwestorzy decydując się na wybór kolektora słonecznego biorą pod uwagę różne czynniki. Dla jednych podstawowym kryterium wyboru jest cena, inni zwracają uwagę przede wszystkim na jakość i uzysk ciepła.
Promieniowanie słoneczne to nic innego, jak strumień energii docierającej do Ziemi ze Słońca. Bez problemu można ją zatrzymać i wykorzystać do ogrzania domu lub przygotowania ciepłej wody. W tym celu musimy zamienić energię promieniowania na energię cieplną. Proces ten zachodzi w kolektorach słonecznych.
Ilość energii promieniowania zależy od m.in. kąta padania promieni słonecznych, długości dnia, zachmurzenia, nasłonecznienia i gęstości promieniowania.
Ważnym parametrem decydującym o możliwościach wykorzystania energii promieniowania słonecznego w kolektorach są średnioroczne sumy promieniowania słonecznego.
 

Jaki wybrać kolektor?

 
Na rynku występuje wiele odmian kolektorów słonecznych, różnią się budową i zastosowaniem.
Kolektory płaskie składają się z izolacji termicznej z wełny mineralnej, miedzianych meandrowych rur, którymi płynie ciecz solarna oraz absorbera. Produkcja odbywa się w zamkniętym procesie próżniowym, bez wydzielania szkodliwych substancji. Co ważne taśma absorbera jest bardzo trwała, odporna na wysokie temperatury i wilgotną atmosferę. Całość kolektora jest pokryta odporną na uderzenia i warunki atmosferyczne szybą solarną.
  
Kolektory próżniowe produkowane są na zasadzie termosu z wykorzystaniem rur próżniowych. Próżnia zalana szkłem w kształcie rury to gwarancja doskonałej izolacyjności w każdych warunkach pogodowych. Szczelność szkła zapewnia długą żywotność rur, charakteryzujących się odpornością na gradobicie. Rury ułożone na zwierciadle parabolicznym pozwalają na wykorzystanie promieniowania słonecznego padającego pod bardzo ostrym kątem. Dzięki temu zwiększa się sprawność instalacji w okresach przejściowych. Kolektory próżniowe dają oszczędności do 80 proc. kosztów podgrzewu ciepłej wody użytkowej oraz obniżenia kosztów c.o do 50 proc.
 
Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety. Kolektor plaski ze względu na brak izolacji próżniowej ma większe straty ciepła niż kolektory rurowe, które działają całorocznie. Kolektor próżniowy rurowy dzięki zastosowanej izolacji próżniowej pozwala na ograniczenie strat ciepła i uzyskiwanie wyższych temperatur.
- W kolektorze próżniowym płaskim (model TS 400) absorber i wężownica zostały umieszczone w izolacji próżniowej. Tym sposobem ograniczono straty ciepła oraz uzyskano wyższą temperaturę, nawet o 30 proc. Kolektory płaskie mają mniejszą powierzchnię i przez to sprawność. Dodatkowo paruje i z tej przyczyny nie zawsze działa sprawnie.
 
Czynnikami uczestniczącymi w wymianie ciepła są powietrze lub ciecz. W związku z tym dzielimy kolektory słoneczne dzielimy też na powietrzne (rzadko stosowane w związku z małą sprawnością ciepła) i cieczowe.
 
- Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kolektory słoneczne są przeznaczone przede wszystkim do podgrzania wody, a nie ogrzania całego domu – zdradza Daniel Polak. - Jeśli zapomnimy o tej zasadzie możemy być rozczarowani, bo energii słonecznej ze zrozumiałych powodów jest więcej w okresie wiosenno-letnim, a mniej jesienią i zimą.
 
Przemysław Depta z firmy OZEnergia wskazuje, że w niedługim czasie zacznie obowiązywać program Prosument wprowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zapewni 40 proc. dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych i małych turbin wiatrowych oraz 20 proc do pomp ciepła, kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę. Ponadto fundusz zamierza wprowadzić preferencyjne kredyty na ten rodzaj ogrzewania - Dzięki temu programowi systemy grzewcze oparte na OZE będą ogólnie dostępne dla przeciętnego Kowalskiego - prognozuje Przemysław Depta. - Dla bardziej wymagającego klienta można takie systemy rozbudować o monitoring i bezprzewodowe sterowanie.
 

A może instalacja fotowoltaiczna?

 
Warto też pomyśleć o instalacja fotowoltaicznej pozwalającej przetwarzać światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzać prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Na kompletną instalację składają się takie elementy, jak panele fotowoltaiczne, inwerter, system mocowania, zabezpieczenia i przewody, a także koszty montażu i konfiguracji.
W zależności od wielkości inwestycji koszty poszczególnych elementów będą stanowiły inny procent całości inwestycji. Główne koszty zawsze stanowią moduły fotowoltaiczne a ich cena pochłania od 38% do ponad połowy ceny całej instalacji. Tendencja wskazuje, że im większa instalacja tym wyższy procentowy udział paneli w koszcie finalnym. Dla przykładu instalacja o mocy 2kW to wydatek rzędu 17245 zł (cena za 1 kW – 8623 zł.).
 
- Klienci najczęściej pytają o instalacje fotowoltaiczne połączone z ogrzewaniem elektrycznym tj. pompą ciepła lub ogrzewaniem na podczerwień - wyjaśnia Przemysław Depta - System ten dopiero się rozwija dzięki wprowadzeniu w 2013 r. odpowiednich uregulowań prawnych pozwalających na podłączenie instalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznych. Klient chętnie by z takiej opcji skorzystał, ale na dzień dzisiejszy jest to dość drogie rozwiązanie. Większość wstrzymuje się do czasu wprowadzenia uregulowań prawnych promujących OZE.
Warto wspomnieć jednak, że instalację taką można zobaczyć w siedzibie firmy w Kiełpinie, gdzie są zainstalowane panele fotowoltaiczne o mocy 40 kWp. - Dodatkowo nasze biuro ogrzewamy wysokowydajnymi elektrycznymi panelami na podczerwień – wspomina nasz ekspert.
P. Depta dodaje, że odnawialne źródła energii zawsze były modne, bo są to instalacje bezobsługowe, czyste, ekonomiczne i ekologiczne. – Dzięki popularyzacji systemów OZE ceny znacznie spadły – przekonuje nasz ekspert. – Dodatkowo po wprowadzeniu odpowiedniego dofinansowania taki modny system grzewczy będzie też konkurencyjny cenowo.
 

Pellet nie truje

 
W grupie paliw ekologicznych na szczególną uwagę zasługują pellety i brykiety, zaliczane do tzw. biomasy.
Pellet jest materiałem opałowym, który powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiórów, zrębków. Możliwe jest też wykorzystanie kory, słomy i torfu. Pellet wykonywany jest w postaci granulatu w kształcie kulek lub walców o średnicy 6-25 mm i długości do kilku centymetrów. To niedrogi materiał podobnie, jak drewno, a jego wartość energetyczna jest zbliżona do węgla. Niska wilgotność pelletów, na poziomie 4,3 - 10 proc. sprawia, że podczas spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Z tych powodów ich użycie jest wygodne w indywidualnych kotłach c.o, oraz kominkach wyposażonych w zbiornik na pellety, dozownik i podajnik.
Podstawowe zalety pelletu to: niska cena w stosunku do uzyskanego efektu, duża gęstość (koncentracja energii), praktycznie zerowa zawartość dwutlenku węgla w spalinach, bardzo niska zawartość dwutlenku siarki i innych substancji szkodliwych. Pellety formowane są bez użycia jakiegokolwiek kleju i dodatków chemicznych. W wyniku spalania powstaje niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać jako nawóz, a ze względu na czystość paliwa w kotle nie osadzają się zanieczyszczenia. Do ogrzania naszego przykładowego domu potrzebna jest tona pelletu dobrej jakości na miesiąc (do kupienia za ok. 600 zł). Ważna informacja - pellety nadają się do kotłów retortowych z automatycznymi podajnikami, zatem wystarczy zamówić partię raz na kilka tygodni.
 
Co ważne pellet jest energią w 100 proc. odnawialną, produkowaną bez użycia lepiszcza. Dzięki niemu możemy lepiej wykorzystać biomasę istniejącą w przyrodzie. Zwiększając popyt na produkty rolne i leśne tworzymy nowe miejsc pracy.
Materiałem opałowym są też brykiety (inaczej blok sprasowanego materiału sypkiego i lepiszcza). Brykiet wykonywany jest z mieszanki różnych palnych składników, np. trocin, torfu, miału, węgla drzewnego i słomy. Bywa używany jako środek łatwopalny na rozpałkę, np. na popularnego grilla.
 

Nie kupujmy w markecie!

 
A jakie błędy najczęściej popełniamy ogrzewając dom lub mieszkanie?
- Najczęstszy błąd to zakup najtańszych urządzeń marketowych, które po kilku latach należy wymienić z powodu szybkiego zużycia - tłumaczy Przemysław Depta – Urządzenia grzewcze są najczęściej mało eksponowane, dlatego klienci często wybierają najtańsze rozwiązania. Pozornie wydaje się, że odnawialne źródła energii są drogie, ale jak podliczymy całą instalację oraz roczne koszty eksploatacji to system ten staje się bardzo konkurencyjny. Niezależnie od tego czy klient jest bogaty czy mniej sytuowany system grzewczy powinien być dostosowany do jego potrzeb – dodaje – A w szczególności bezobsługowy, mało awaryjny i tani w eksploatacji.

Komentarze

  • Katia
    2017-04-04
    Mogę potwierdzić - sama zaoszczędziłam dzięki panelom fotowoltaicznym, a dokładniej moja firma. Super sprawa.
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)